W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim obchodzono dzisiaj jubileusz 25-lecia istnienia katowickiego Stałego Sądu Polubownego.
- Sąd Polubowny przy Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Katowicach, co warte podkreślenia, jest prekursorem konsumenckiego sądownictwa polubownego w Polsce –mówił podczas otwarcia jubileuszowej konferencji wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, który podkreślił również, jak wiele zalet ma ugodowe załatwianie sporów konsumenckich. – Jest to szybki, nieskomplikowany i, co równie ważne, tani zarówno dla konsumenta, jak też dla przedsiębiorcy, sposób uzyskania rozwiązania – zaznaczył wicewojewoda.
W obchodach jubileuszu wzięła udział wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Dorota Karczewska, a także Adam Zawiszowski, Śląski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Katowicach, Paweł Baraniak, Przewodniczący Stałego Sądu Polubownego w Katowicach oraz byli i obecni pracownicy i współpracownicy instytucji. Uroczystość rozpoczęto od wręczenia przez wicewojewodę Trepkę, w imieniu Prezydenta RP i w asyście Orkiestry Policyjnej, odznaczeń Za Długoletnią Służbę. Następnie miały miejsce wykłady na temat sądownictwa polubownego i jego historii, zasady polubowności oraz międzynarodowego i krajowego prawa konsumenckiego. Wicewojewoda Trepka złożył też na ręce byłych oraz obecnych pracowników sądu listy gratulacyjne za profesjonalne, twórcze zaangażowanie w rozwój i działalność instytucji oraz szczególne podziękowania dla Stanisława Mródzia – założyciela i twórcy Stałego Sądu Polubownego w Katowicach.
Stałe sądy polubowne działają przy wojewódzkich inspektorach Inspekcji Handlowej i rozstrzygają spory pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami z zakresu spraw tzw. życia codziennego, jak np. wadliwy towar, zepsuty sprzęt elektroniczny, źle wykonane prace remontowe, rozklejone buty, wobec których sprzedawca nie chce przyjąć reklamacji, czy usługi turystyczne. – Ja, jako konsument, cieszę się, że mamy taką instytucję, która pomaga nam w codziennym życiu – podsumował znaczenie tej instytucji wicewojewoda Trepka. – Szybko, tanio, skutecznie – dodała też Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podkreślając przy tym, że średni czas prowadzenia postępowania polubownego między przedsiębiorcą a konsumentem to 68 dni. Postępowanie przed sądem polubownym nie tylko jest dużo tańsze, a często nawet zupełnie bezpłatne, szybsze i łatwiejsze niż przed sądem powszechnym. Ważny jest też fakt, że na wybór składu sądu mają wpływ same strony sporu, a wyrok lub ugoda zawarta przed sądem polubownym ma taką samą moc prawną jak orzeczenie wydane przez sąd powszechny. Sąd Polubowny w Katowicach jest, obok warszawskiego, jedną z pierwszych tego typu instytucji w kraju. W ciągu 25 lat działalności wniesiono do niego 17 tys. pozwów, wydano 2,5 tys. wyroków i zawarto ponad 5,5 tys. ugód.