Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Konsultacje  Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 z udziałem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego/foto: A. Księżnik
  • Data publikacji 18 stycznia 2019

Co Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego oferuje województwu śląskiemu?

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju kontynuuje wojewódzkie konsultacje Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Kolejnym przystankiem na trasie ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego były Katowice.

Przyjechaliśmy do Państwa z dokumentem, który można nazwać drogowskazem albo nawet biblią rozwoju naszych województw. Najważniejszym rozwiązaniem jest to, że odchodzimy w nim od tak zwanego modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego, który zakładał wsparcie przede wszystkim metropolii. Stawiamy na rozwój zrównoważony – wyjaśnił minister Kwieciński.

KSRR odpowiada na pytania:

  • Jak wykorzystać potencjał regionów?
  • Jak ożywić lokalne gospodarki?
  • Jak pomagać gminom, które tego najbardziej potrzebują?

Województwo śląskie ma szczególne miejsce w dokumencie. To jedyne województwo z dedykowanym mu programem rządowym – Programem dla Śląska – wartym 55 miliardów złotych, w którym kierunkiem rozwoju regionu nie jest tylko przemysł, ale też na przykład innowacje czy elektromobilność.

KSRR 2030 przewiduje, że szczególne wsparcie rządu zostanie skierowane małe ojczyzny, zwłaszcza te z problemami, na przykład 122 średnie miasta, które według analizy Polskiej Akademii Nauk tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze (w województwie śląskim są to Rydułtowy, Zabrze, Jastrzębie Zdrój, Sosnowiec, Bytom, Świętochłowice) czy popeegierowskie gminy. Powstanie nawet specjalny program ze wsparciem dla obszarów z problemami.

Minister wskazał też na przyszłościowy wymiar strategii.

Z jednej strony jego zapisy będą podstawą do tworzenia programów operacyjnych finansowanych z budżetu UE po 2020 roku. Z drugiej, perspektywa KSRR wykracza poza horyzont funduszowy. Chcemy mieć nowoczesną politykę rozwoju, przygotowaną na czasy, gdy będziemy bogatsi i środki unijne nie będą dla nas dostępne już w takiej wysokościpowiedział Kwieciński.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski podziękował za wsparcie dla regionu w ramach Programu dla Śląska i dobrą współpracę z rządem.

Dokumenty rządowe wdrażamy w nasze rozwiązania lokalne. Wspólnie diagnozujemy problemy regionu i rozwiązujemy jego specyficzne problemy – powiedział marszałek.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwrócił uwagę na konieczność ścisłej współpracy samorządu i rządu przy wdrażaniu takich dokumentów jak KSRR 2030.

Śląsk ma absolutnie wyjątkowe potencjały rozwojowe, ale nie udawało się tych ich jak dotąd w pełni wykorzystać. Takie dokumenty jak KSRR czy Program dla Śląska pozwolą te potencjały wyzwolić – ocenił wojewoda.

Do tej pory konsultacje dokumentu odbyły się w Warszawie, Tarnowie, Lidzbarku Warmińskim, Rypinie, Kielcach, Białymstoku, Wrocławiu, Kępnie, Opolu, Białej Podlaskiej i Tomaszowie Mazowieckim i Katowicach.

Konferencja regionalna w stolicy Górnego Śląska, współorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, miała za zadanie przybliżyć uczestnikom cele, kierunki interwencji, mechanizmy wdrażania polityki regionalnej do 2030 roku. Spotkanie  stanowiło dla przedstawicieli samorządów województw, powiatów i gmin oraz innych partnerów społeczno-gospodarczych forum dyskusyjne nad zaproponowanym przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego kształtem polityki regionalnej do 2030 roku.

***

Projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030

KSRR rozwija postanowienia, przyjętej przez rząd w lutym 2017 r., Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) w zakresie obszaru Rozwój społecznie wrażliwy i terytorialnie zrównoważony. Kierując się zaproponowanym przez SOR modelem odpowiedzialnego rozwoju, KSRR identyfikuje cele polityki regionalnej oraz działania i zadania, jakie dla ich osiągnięcia powinien podjąć rząd i samorządy terytorialne oraz pozostałe podmioty zaangażowane w tę politykę. KSRR zastępuje dotychczas obowiązującą Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2010-2020: Regiony, Miasta, Obszary Wiejskie, przyjętą przez rząd w 2010 r., uwzględniając aktualne uwarunkowania i wyzwania rozwojowe wynikające z procesów demograficznych, globalizacji oraz nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

KSRR jest podstawowym dokumentem strategicznym polityki regionalnej państwa w perspektywie do 2030 r. Strategia ta jest zbiorem wspólnych wartości, zasad współpracy rządu i samorządów oraz partnerów społeczno-gospodarczych na rzecz rozwoju kraju i województw.  Dokument określa systemowe ramy prowadzenia polityki regionalnej zarówno przez rząd wobec regionów, jak i wewnątrzregionalne. Odegra on w nadchodzących latach ważną rolę w procesie programowania środków publicznych, w tym funduszy UE.

Projekt KSRR prezentuje:

  • jak dostosować się do zmian, które dzieją się wokół nas, by Polska była świadomym, odnoszącym korzyści uczestnikiem procesu globalizacji;
  • jak wykorzystać atuty regionu – w tym zasoby ludzkie i naturalne, zalety lokalizacyjne i instytucjonalne - do jego rozwoju;
  • mechanizmy współpracy pomiędzy: rządem, samorządem regionalnym, lokalnym, które umożliwiają ukierunkowanie krajowych i regionalnych strumieni finansowych na realizację powstających oddolnie wizji i planów rozwoju.

/z wykorzystaniem materiałów ze strony internetowej www.miir.gov.pl/

Galeria zdjęć

Wróć