Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Briefing prasowy poświęcony akcji
  • Data publikacji 13 stycznia 2020

Bezpiecznie na ferie zimowe

W pięciu województwach, w tym także w Śląskiem, rozpoczęły się już ferie zimowe. O bezpieczne dotarcie dzieci i młodzieży do miejsc wypoczynku dbać będzie Inspekcja Transportu Drogowego, która w ramach akcji „Bezpieczny Autokar” będzie kontrolować stan techniczny autokarów, jak również stan ich kierowców oraz prędkość.

O szczegółach akcji mówili minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, a także główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur i wojewódzki inspektor transportu drogowego w Katowicach Anna Sokołowska-Olesik podczas briefingu prasowego, który odbył się w sobotę przy autostradzie A4.

Apelujemy do organizatorów wycieczek, do przewoźników: przygotujcie się do wyjazdu i jedźcie bezpiecznie. Inspekcja Transportu Drogowego skontroluje wasze pojazdy w czasie ferii – mówili minister Andrzej Adamczyk wraz z inspektorem Alvinem Gajadhurem. O zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznego transportu zaapelował również wicewojewoda Robert Magdziarz. – Dbajcie o swoje autokary, o zdrowie kierowców. Tak, żeby transport odbywał się bezpiecznie ku marzeniom rodziców, którzy oddają wam, przewoźnikom, swoje pociechy ­– zaznaczył.

Podczas wydarzenia odbyły się też pierwsze kontrole w ramach tegorocznej akcji „Bezpieczny Autokar” – za pomocą nowoczesnej, mobilnej stacji diagnostycznej sprawdzany był stan techniczny pojazdów. Inspektorzy ITD zadbali też o edukację najmłodszych. Dzieci otrzymały elementy odblaskowe i miały okazję nauczyć się podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Więcej kontroli na drogach

Wzmożone kontrole autokarów potrwają do ostatniego dnia ferii i będą się odbywać zarówno w stałych, wyznaczonych punktach oraz na trasach szybkiego ruchu. Możliwe będą także kontrole na skutek wcześniejszego zgłoszenia, którego mogą dokonać np. rodzice czy nauczyciele. Zgłoszenia takie należy kierować mailowo lub telefonicznie do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego, najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem, tak, aby udało się zaplanować kontrolę w dniu wyjazdu autokaru. Podczas kontroli sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów, m.in. układ hamulcowy, kierowniczy, stan ogumienia oraz oświetlenie, jak również stan samych kierowców – inspektorzy będą weryfikować, czy są oni trzeźwi i wypoczęci. Warto dodać, że to właśnie naruszenia czasu pracy były najczęstszym powodem mandatów, którymi karano kierowców autokarów w ubiegłe wakacje. Jak przypomina Główny Inspektor Transportu Drogowego, kierowca może dwa razy w tygodniu prowadzić maksymalnie przez 10 godzin dziennie, w pozostałe dni – 9 godzin, a po 4,5 godzinie musi obowiązkowo zrobić 45-minutową przerwę. Podczas ferii sprawdzane będą jednak nie tylko autokary, ale również samochody osobowe, które kontrolować będą fotoradary, urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości oraz wyłapujące kierowców przejeżdżających przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Podczas ferii zimowych w 2019 roku inspektorzy ITD przeprowadzili kontrole prawie 1100 autokarów. Blisko 50 z nich zakończyło się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, a 8 – wydaniem zakazu jazdy. Na 250 kierowców nałożono z kolei mandaty karne.

/z wykorzystaniem materiałów GITD/

Galeria zdjęć

Wróć