Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 31 sierpnia 2017

Akcja szczepienia lisów. Nie dotykaj szczepionek!

Od 13 do 22 września na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Ponad 202 tys. dawek szczepionki zrzuconych zostanie z samolotów nad lasami, polami, łąkami i ogródkami działkowymi w całym regionie. Przynęta ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów.

 

Apeluje się do mieszkańców o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, by list mógł ją znaleźć i zjeść. Należy pamiętać, że zapach ludzki pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Lisy wyczuwając zapach człowieka, nie zjedzą już takiej kostki. Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, natomiast w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Dodatkowo należy również niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką.

 

Jak informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km kw. powierzchni zielonych, średnio 20 dawek szczepionki na 1 km kw.

 

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina też, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji, nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone.

 

Wszelkich dodatkowych informacji w tej sprawie udzielać będą pracownicy Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 611.

 

Wprowadzenie akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie. W 2003 roku na terenie całego województwa śląskiego stwierdzono jeden przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich, w 2004 roku – dwa przypadki, w 2005 – nie odnotowano wścieklizny, w 2006 roku – jeden przypadek, w latach 2007–2010 nie stwierdzono przypadków wścieklizny, w latach 2011–2012 – odnotowano po jednym przypadku wścieklizny. Od 2013 roku do pierwszej połowy tego roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny.

 

 

 

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w województwie śląskim odbywa się od 1995 roku, dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Finansowana jest z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowana przez Unię Europejską.

 

Wróć