Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Fragment plakatu zapowiadającego koncert
  • Data publikacji 15 listopada 2017

Koncert charytatywny „POLSKA DLA ŚWIATA – solidarni z ofiarami wojny"

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Caritas podjęły wspólną inicjatywę pod nazwą „POLSKA DLA ŚWIATA – solidarni z ofiarami wojny”. Celem akcji jest uświadomienie naszemu społeczeństwu ciągle niepewnej sytuacji wielu ofiar wojen i przemocy na całym świecie. Aby zrealizować tę ideę przygotowano cykl charytatywnych koncertów, z których najbliższy odbędzie się 24 listopada o godzinie 20.00 w katowickim Spodku (al. Korfantego 35). 

Podczas koncertu wykonane zostanie Oratorium Prześladowanych za Wiarę „Z powodu Mojego Imienia”, autorstwa Piotra Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (libretto), z udziałem solistów, chóru i orkiestry symfonicznej. Utwór poświęcony jest współczesnym męczennikom za wiarę. Szacuje się, że do 2010 roku śmiercią męczeńską zginęło 70 mln chrześcijan, z tego w XX wieku ok. 45 milionów. W XXI wieku, co roku na świecie ginie ponad 100 tys. chrześcijan. Polskim męczennikiem za wiarę jest zamordowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którego teksty przemówień i kazań zostały wykorzystane w Oratorium. W trakcie koncertu zabrzmią również największe przeboje Piotra Rubika.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu. Bilety – cegiełki można nabyć m.in za pośrednictwem portali: aBilet, eBilet, Ticketpro, Eventim, TicketPro (https://abilet.pl/impreza/polska-dla-wiata-koncert-piotr-rubik-najwiksze-przeboje-4069?utm_source=www&utm_medium=frame&utm_campaign=atma). 

Trasa koncertowa „Polska dla Świata. Solidarni z ofiarami wojny” zaplanowana jest w licznych polskich miastach. Szczegóły koncertu w Katowicach dostępne są pod linkiem: http://www.polskadlaswiata.pl/pl/event3.html. Poniżej zamieszczamy plakat zapowiadający wydarzenie.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest Papieskim Dziełem, które w imieniu papieża Franciszka monitoruje kwestię prześladowań chrześcijan na świecie, oraz niesie pomoc humanitarną i pastoralną chrześcijanom cierpiącym na skutek prześladowań, wojen, totalitaryzmów, kataklizmów czy biedy. Dzieło to w podobny sposób pomagało chrześcijanom w Polsce w latach 1958 - 1989, m.in. poprzez rozdawaną przy parafiach odzież i żywność, finansowanie budowy świątyń, domów katechetycznych i klasztorów, a także informowanie Europy Zachodniej i Ameryki Północnej o ograniczeniu wolności religijnej i swobód obywatelskich w komunistycznej Polsce. W 2006 roku również polski Kościół przystąpił do Stowarzyszenia i czynnie uczestniczy w niesieniu pomocy cierpiącym chrześcijanom.

/na podst. strony internetowej programu "Polska dla świata"/

Pliki do pobrania

Nazwa pliku Wielkość Data dodania
Plakat zapowiadający koncert, mat. programu Polska dla świata 1.06 MB 2017-11-15 15:42:57
Wróć