Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 9 czerwca 2017

95 lat Śląskiej Policji

W tym roku mija 95 lat od utworzenia Policji Województwa Śląskiego i powrotu części Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji w Katowicach odbyły się dziś obchody, w których uczestniczył wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Uroczystości, nad którymi honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda, zorganizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. wraz Wojewodą Śląskim, Prezydentem Katowic, Komendantem Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendantem Szkoły Policyjnej w Katowicach.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, która odbyła się w Archikatedrze Chrystusa Króla. Następnie uczestnicy przeszli ulicami miasta pod pomnik Wojciecha Korfantego, gdzie miał miejsce uroczysty apel. Podczas uroczystości wspominano zasługi śląskich policjantów od tylu lat dbających o bezpieczeństwo w województwie śląskim, za co nieraz w historii musieli zapłacić najwyższą cenę. Wręczono także różnego rodzaju odznaczenia i podziękowania, w tym Złoty Krzyż za Zasługi w upamiętnianiu historii Polski, który z rąk wicewojewody śląskiego otrzymała jedna z członkiń Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Podczas swojego przemówienia wicewojewoda Chrząszcz podkreślił, jak wielką rolę odgrywała od zawsze w regionie policja. To jej funkcjonariusze byli swoistymi strażnikami polskości na Górnym Śląsku. Na ich barkach spoczywał ciężar bezpieczeństwa mieszkańców. Ofiarnie bronili ich przed wrogiem wewnętrznym i zewnętrznym […] Nie zapomnimy nigdy ich poświęcenia i ofiary dla naszego kraju. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że tu na Śląsku Policjanci byli filarem polskości, jej symbolem, czymś co spajało naród i pozwało przeciwstawiać się wrogowi. Ich postawa może być dziś wzorem do naśladowania, a pamięć o nich powinna trwać wśród pokoleń mieszkańców Śląska – mówił wicewojewoda.

Obchody zakończyły się uroczystym apelem pamięci oraz złożeniem przez organizatorów uroczystości wieńca pod pomnikiem Wojciecha Korfantego.

Galeria zdjęć

Wróć