27 stycznia na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Wojewoda Śląski Marek Wójcik i Wicewojewoda Adam Zaczkowski powitali na Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” w Pyrzowicach licznych przywódców państw, zagraniczne delegacje oraz ocalałych byłych więźniów, którzy przybyli do Polski, by uczestniczyć w obchodach. Na lotnisku wylądowało 19 zagranicznych delegacji rządowych, z takich państw jak: Austria, Belgia, Chorwacja, Dania, Estonia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Serbia, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Włochy.
Główna ceremonia odbyła się w namiocie ustawionym przed historyczną bramą główną byłego obozu. Uczestniczyło w niej ponad 50 byłych więźniów. Ceremonia zgromadziła około 3 tys. uczestników, w tym wysłanników z 61 krajów i organizacji międzynarodowych reprezentowanych na uroczystości. Wśród gości byli m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką, Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia i Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z wicemarszałkami i przedstawiciele polskiego rządu. Na uroczystości przyjechało wielu zagranicznych gości – przedstawiciele kilkudziesięciu delegacji państwowych, w tym głowy państw oraz członkowie rządów czy reprezentanci organizacji międzynarodowych. Obecni byli również polscy parlamentarzyści, a także liczni samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji publicznych. W uroczystościach uczestniczyła Dyrektor Generalna Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Katarzyna Błaszczyk-Domańska.
Jednym z symboli obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz był również wagon towarowy, który stanął bezpośrednio przed bramą główną obozu. Pochodzi z Niemiec i jest jednym ze 120 tys. wagonów tego typu, które wyprodukowano w latach 1919-1925. W wielu z nich deportowano ludzi do obozu Auschwitz, co ma swoje potwierdzenie w dokumentach i fotografiach archiwalnych.
27 stycznia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Zdjęcia: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu