Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

zdjęcie przedstawiające idącą grupę oficjeli
  • Data publikacji 3 maja 2024

3 maja – uroczyste obchody w Katowicach

3 maja przypadają dwie ważne rocznice – uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji w Katowicach odbyły się uroczystości, w których udział wziął Wojewoda Śląski Marek Wójcik.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Wojciecha Korfantego na placu Sejmu Śląskiego. Główne uroczystości miały miejsce pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Tu odbył się uroczysty apel z udziałem przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, związków kombatanckich i stowarzyszeń. O godz. 10.30 w Archikatedrze Chrystusa Króla odprawiona została msza święta pontyfikalna w intencji Ojczyzny.

– Nowatorstwo Konstytucji 3 Maja doprowadziło do tego, że wiele pokoleń Polaków budowało swoją tożsamość narodową w oparciu o pamięć o tym wielkim dziele Sejmu Czteroletniego. Konstytucja stała się mitem założycielskim dla nowoczesnego państwa polskiego – powiedział wojewoda Marek Wójcik. – Dziś oddajemy hołd również bohaterom III Powstania Śląskiego, naszym przodkom, którzy mieli odwagę poświęcić wszystko i walczyć o swoje marzenie, marzenie o Polsce – podkreślił wojewoda.

W dzisiejszych uroczystościach uczestniczyli również Senator RP Gabriela Morawska-Stanecka, Wicewojewoda Śląski Michał Kopański, Konsul Honorowa Francji Anna Krasuska-Terrillon, Dyrektor Generalna Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Katarzyna Błaszczyk-Domańska.

Obchody uświetniła asysta wystawiona przez 133. Batalion Trzynastej Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Poczty sztandarowe wystawiły: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Śląski Oddział Straży Granicznej, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej, Izba Administracji Skarbowej w Katowicach oraz szkoły i organizacje społeczne.

***

Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione pierwotnie w 1919 roku, po czym przywrócone w 1990 roku na upamiętnienie uchwalenia w 1791 roku przez Sejm Czteroletni ustawy, która przeszła do historii jako Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga – po amerykańskiej – na świecie konstytucja. Przekształciła ona państwo w monarchię konstytucyjną oraz regulowała organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Na jego czele stanął Wojciech Korfanty. To ostatnie z trzech Powstań Śląskich, zakończyło się sukcesem. 20 października 1921 roku Rada Ambasadorów zatwierdziła decyzję Ligi Narodów dotycząca ostatecznego podziału Górnego Śląska. Decyzją Rady Ambasadorów została ostatecznie ustalona granica polsko-niemiecka na odcinku górnośląskim. Polska otrzymała 30% terenów plebiscytowych, z 46% mieszkańców.

Wróć