Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 20 lipca 2017

220 lat temu pierwszy raz rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego

Dzisiaj mija 220 lat od symbolicznej chwili, kiedy w Reggio nell’Emilia po raz pierwszy publicznie rozbrzmiała Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, nazywana również Mazurkiem Dąbrowskiego. Pieśń miała zostać odśpiewana przez samego autora - Józefa Wybickiego.

Dzięki swojej chwytliwej melodii Mazurek Dąbrowskiego szybko zyskał popularność i był chętnie śpiewany przez polskich żołnierzy. Pieś towarzyszyła Polakom w czasie zaborów oraz dodawała otuchy podczas walk o niepodległość. 26 lutego 1927 r., czyli 130 lat po pierwszym publicznym odśpiewaniu Pieśni Legionów, Minister Spraw Wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski wydał okólnik, w którym Mazurek Dąbrowskiego został ogłoszony naszym Hymnem Narodowym.

Szczegółowe informacje na temat Mazurka Dąbrowskiego, jego historii czy błędów najczęściej popełnianych podczas śpiewania hymnu znaleźć można w wydanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poradniku pt. „Hymn Polski”. Publikacja dostępna jest do pobrania pod adresem: www.mswia.gov.pl

Wróć