Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

16. rocznica zawalenia się hali MTK - Wicewojewoda Śląski pod pomnikiem ofiar tragedii /fot. B. Półrolnik/
  • Data publikacji 28 stycznia 2022

16. rocznica zawalenia się hali MTK

16 lat temu, 28 stycznia 2006 roku, miała miejsce największa katastrofa budowlana we współczesnych dziejach Polski, jaką było zawalenie się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) podczas trwającej w tym miejscu wystawy gołębi pocztowych.

Choć, podobnie jak w ubiegłym roku, przez wzgląd na sytuację epidemiczną nie odbyły się dziś tradycyjne obchody rocznicy tego wydarzenia, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz uczcił pamięć o tych, którzy zginęli w wyniku tej tragedii. Pod pomnikiem znajdującym się na terenie byłych MTK wicewojewoda zapalił znicz w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego oraz złożył wieniec w imieniu wojewody Jarosława Wieczorka, wicewojewody Jana Chrząszcza oraz własnym.

Wystawa gołębi pocztowych, która odbywała się 28 stycznia 2006 roku, zgromadziła w hali Międzynarodowych Targów Katowickich prawie 700 wystawców i miłośników gołębi nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Około godziny 17.15 dach hali pod ciężarem śniegu zawalił się i uwięził znajdujących się w środku ludzi. W wyniku tego zdarzenia zginęło 65 osób, 144 zostały ranne, a 26 doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wśród ofiar śmiertelnych znaleźli się obywatele Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Belgii oraz Holandii. Na miejscu pracowało wówczas około 1300 ratowników.

Galeria zdjęć

Wróć