Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Jubileusz 10-lecia Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II - przemówienie wicewojewody R. Magdziarza /fot. A. Księżnik/
  • Data publikacji 13 września 2021

10-lecie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Częstochowskie Muzeum Monet i Medali, w którym zobaczyć można ponad 2 tys. monet z wizerunkiem Jana Pawła II , jak również medale oraz inne pamiątki związane z Ojcem Świętym, istnieje już od dekady. W uroczystych obchodach tego jubileuszu wziął udział wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.

Podczas wydarzenia dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie, nadane przez Prezydenta RP, wręczył dyrektorowi doradca prezydenta Piotr Serafin, któremu towarzyszył wicewojewoda Robert Magdziarz.

Wicewojewoda pogratulował dyrektorowi placówki stworzenia tak wyjątkowego miejsca, które jest skoncentrowane nie tylko wokół numizmatów, ale też historii. – Jest to perełka na naszej mapie muzealnictwa. Wszystkim Państwu, a szczególnie dyrektorowi Krzysztofowi Witkowskiemu życzę dużo zdrowia, wytrwałości w tym, co czynisz i czyń to dalej – życzył wicewojewoda Robert Magdziarz.

Gratulacje i życzenia dyrektorowi muzeum przekazali też m.in. senator Ryszard Majer, poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, Czesław Sobierajski, doradca Wojewody Śląskiego, który był również inicjatorem utworzenia w 2016 r. Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II, czy arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo. Został również odczytany list od wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Szymona Giżyńskiego, wyświetlono też film z życzeniami od europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

Dyrektor Krzysztof Witkowski, jego małżonka oraz Arcybiskup Wacław Depo otrzymali również z rąk prezesa Stowarzyszenia Pamięci Jana Pawła II Ryszarda Zawadowskiego Krzyż Św. Jana Pawła II, nadawany przez stowarzyszenie w uznaniu za wybitne zasługi, poświęcenie i zaangażowanie w działalności na rzecz upamiętniania pontyfikatu i osoby Ojca Świętego.

Wydarzenie uświetnił koncert, podczas którego wykonane zostały utwory muzyczne z tekstami wierszy Jana Pawła II.

Galeria zdjęć

Wróć