Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Zabezpieczenie społeczne

Cofanie zezwolenia na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku - na wniosek podmiotu prowadzącego

  • Sporządzenie wniosku

    We wniosku do Wojewody Śląskiego o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku należy podać NIP, REGON, nr KRS lub nr w rejestrze przedsiębiorcy, adres podmiotu prowadzącego placówkę.

    Należy podać również numer i datę decyzji – zezwolenia na prowadzenie placówki, o cofnięcie, którego się występuje.

    We wniosku należy szczegółowo określić sposób zapewnienia dalszej opieki osobom przebywającym w placówce, na prowadzenie, której zezwolenie ma zostać cofnięte.

     

    Ważne! Nie zapomnij podpisać wniosku przez osobę/osoby do tego uprawnione.

  • Podstawa prawna:

    Art. 22 pkt. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2020 r., poz. 1876, z późn. zm.), § 6 rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie w ramach działalności statutowej placówki zapewniającej całodobową opiekę (Dz.U. z 2020 r. poz. 1532), § 6 rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę (Dz.U. z 2020 r. poz. 1562), art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r., poz. 256, z późn. zm.)

  • Opłata:

    Brak - art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c. ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2020 r. poz. 1546)

     

  • Termin załatwienia sprawy:

    Terminy - przewidziane przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego tj. 1 – miesięczne lub 2-miesieczne w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych.

  • Doręczanie dokumentów:

    • Kancelaria Urzędu - Katowice ul. Jagiellońska 25
    • Elektronicznie (dokumenty elektroniczne doręczane do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP).
    • Dokumenty można wysłać na adres :

    Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach ul. Jagiellońska 25

    40-032 Katowice

  • Komórka odpowiedzialna za załatwienie sprawy:

    Wydział Rodziny i Polityki Społecznej

    Oddział do Spraw Nadzoru Nad Placówkami Pomocy Społecznej, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

    40-024 Katowice ul. Powstańców 41a,

     tel. kontaktowy: (32)20-77-816, (32)20-77-841, (32)20-77-850, (32)20-77-869, (32)20-77-883

  • Sposób załatwienia sprawy:

    Przed cofnięciem zezwolenia w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, przeprowadza się kontrolę celem zbadania sposobu zapewnienia dalszej opieki osobom przebywającym w placówce.

    Rozstrzygnięcie merytoryczne w formie decyzji administracyjnej.

  • Tryb odwoławczy:

    Odwołanie od decyzji, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, wnosi się do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, za pośrednictwem Wojewody Śląskiego.

     W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec Wojewody Śląskiego, który wydał decyzję.

    Z dniem doręczenia Wojewodzie Śląskiemu oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

     

    * Ważne ! Pamiętaj, że termin odwołania to 14 dni od odebrania decyzji ! Po upływie tego czasu odwołanie jest nieskuteczne. Odwołanie można wysłać listem poleconym lub doręczyć je osobiście – liczy się data stempla pocztowego. Ważne jest otrzymanie i zachowanie potwierdzenia jego złożenia ! Odwołanie nie podlega opłatom.

  • Inne informacje:

    Po cofnięciu zezwolenia, placówka zostaje wykreślona z rejestru placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, który prowadzi Wojewoda. Rejestr jest jawny.

Kategoria: Cofanie zezwolenia na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku - na wniosek podmiotu prowadzącego - Cofanie zezwolenia na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku - na wniosek podmiotu prowadzącego

Powiązane usługi