Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Inwestycje Publiczne

Odwołanie od decyzji wydanej przez starostę/prezydenta miasta w zakresie realizacji inwestycji drogowej

  • Krok I

    Miejsce złożenia odwołania

    Strona niezadowolona z decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wydanej przez  starostę, prezydenta miasta na prawach powiatu  może wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji odwołanie do Wojewody Śląskiego za pośrednictwem organu I instancji (starosty, prezydenta miasta na prawach powiatu).

    Akta sprawy wraz  z odwołaniem i pismem przewodnim starosta/prezydenta miasta na prawach powiatu przekazuje do Wojewody w terminie  siedmiu dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie na adres:

    Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
    Wydział Infrastruktury
    ul. Jagiellońska 25, 40-032 Katowice

    albo adres ePUAP: /SUW2/urzad

  • Krok II

    Wzór odwołania

     Brak ściśle określonego wzoru odwołania. Odwołanie powinno zawierać następujące elementy:

    • dane teleadresowe odwołującego,
    • oznaczenie decyji ( nr decyzji, data, znak sprawy, nazwa inwestycji)
    • zarzuty odnoszące się do tej decyzji, istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz dowody uzasadniające to żądanie,
    • własnoręczny podpis.

  • Krok III

    Opłaty

    Brak opłaty skarbowej z tytułu wniesienia odwołania i wydania decyzji w trybie odwoławczym.

    W przypadku działania strony przez pełnomocnika, do odwołania należy dołączyć oryginał lub urzędowo poświadczoną kopię pełnomocnictwa wraz z dowodem uiszczenia należnej opłaty skarbowej (17 zł) na wskazany niżej  rachunek Urzędu Miasta Katowice, w kasie organu podatkowego. W przypadku gdy pełnomocnictwo zostało złożone na etapie postępowania prowadzonego przez organ I instancji uiszenie kolejnej opłaty za pełnomocnictwo nie jest wymagane, o ile pierwotne pełnomocnictwo nie wygasło. 

    Nr konta bankowego: - 52 1020 2313 2672 0211 1111 1111 (Urząd Miasta Katowice)

  • Krok IV

    Sposób załatwienia sprawy

    Odwołanie rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt sprawy od organu I instancji.
    Do terminu na wydanie decyzji nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów doręczania z wykorzystaniem publicznej usługi hybrydowej, o której mowa w art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 285, 1860 i 2699), okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu.

    O niezałatwieniu sprawy w terminie Wojewoda Śląski zawiadamia strony, wskazując nowy termin załatwienia sprawy.

    Decyzję Wojewody Śląskiego doręcza się stronom postępowania odwoławczego. Pozostałe strony zawiadamia się w drodze obwieszczeń, odpowiednio w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim a także w urzędach gmin właściwych ze względu na przebieg drogi, w urzędowych publikatorach teleinformatycznych – Biuletynie Informacji Publicznej tych urzędów, a także w prasie lokalnej. Zawiadomienie o wydaniu decyzji wysyła się dotychczasowemu właścicielowi i użytkownikowi wieczystemu na adres wskazany w katastrze nieruchomości.

     

  • Krok V

    Skarga

    Od wydanej przez Wojewodę Śląskiego decyzji przysługuje stronom prawo wniesienia skargi lub sprzeciwu za pośrednictwem Wojewody Śląskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, odpowiednio w terminie 30 dni lub 14 dni od dnia doręczenia skarżącemu decyzji.

    Wniesienie skargi lub sprzeciwu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie wstrzymuje wykonania decyzji Wojewody Śląskiego.

  • Krok VI

    Informacje dodatkowe

    Dodatkowe informacje

    Jeżeli odwołanie wniosły wszystkie strony, starosta/prezydenta miasta na prawach powiatu, może uznać, że wniesione odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wówczas nie przekazuje odwołania i akt sprawy do Wojewody Śląskiego tylko  może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję.

    Sytuacja taka może nastąpić również  w przypadku gdy odwołanie wniosła jedna ze stron, a pozostałe strony wyraziły zgodę na uchylenie lub zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania. Od nowej decyzji służy stronom odwołanie.

     

    Prawo – podstawowe akty prawne

     

    1. ustawa z dnia 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
    2. ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego.
    3. ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.