O udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną może ubiegać się małżonek lub małoletnie dziecko (do 18 roku życia) cudzoziemca zamieszkującego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
a) na podstawie zezwolenia na pobyt stały,
b) na podstawie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
c) w związku z nadaniem mu statusu uchodźcy,
d) w związku z udzieleniem mu ochrony uzupełniającej,
e) co najmniej przez okres 2 lat na podstawie kolejnych zezwoleń na pobyt czasowy, w tym bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie mu zezwolenia na pobyt czasowy dla członka rodziny – na podstawie zezwolenia udzielonego mu na okres pobytu nie krótszy niż 1 rok,
f) na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 151 ust. 1,
g) na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu prowadzenia badań naukowych, gdy cudzoziemiec ten posiada dokument pobytowy, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia Rady nr 1030/2002, opatrzony adnotacją „naukowiec”, wydany przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej, jeżeli umowa o przyjęciu cudzoziemca w celu realizacji projektu badawczego zawarta z właściwą jednostką naukową tego państwa przewiduje przeprowadzenie badań naukowych także na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
h) na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
ha) na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa,
hb) na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu korzystania z mobilności długoterminowej,
i) w związku z udzieleniem zgody na pobyt ze względów humanitarnych;
✸ Uwaga!
Wniosek w celu połączenia z rodziną składa cudzoziemiec zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do którego członek jego rodziny ma przybyć w ramach łączenia rodzin.
Złożenie przez cudzoziemca zamieszkującego w Polsce wniosku wymaga pisemnej zgody tego członka rodziny lub jego przedstawiciela ustawowego, chyba że wnioskodawca jest jego przedstawicielem.
Wyrażenie zgody, jest równoznaczne z udzieleniem cudzoziemcowi zamieszkującemu Polski pełnomocnictwa do działania w imieniu członka rodziny w danym postepowaniu.
W przypadku, w którym członek rodziny przebywa już na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składa on wniosek osobiście.
Do wniosku powinieneś dołączyć:
w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną:
w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemców prowadzących życie rodzinne w rozumieniu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności:
w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy dla dziecka urodzonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy dla cudzoziemca będącego członkiem rodziny zamieszkującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatela RP, UE, EOG, CH: