Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Zabezpieczenie społeczne

Uzyskanie zezwolenia na prowadzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej,

  • Kto może ubiegać się o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej?

    • powiat;
    • podmiot, któremu powiat zlecił realizację tego zadania, na podstawie art. 190 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tj. organizacje pozarządowe prowadzące działalność w zakresie wspierania rodziny, pieczy zastępczej lub pomocy społecznej; osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancji wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej lub pomocy społecznej).

  • Podstawa prawna:

    • art. 93 ust. 2-2b, art.106 ust.1-7, art. 186 pkt. 2 i art. 190 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 998)
    • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej (Dz. U. z 2011 r. Nr 292, poz. 1720),
    • art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23, z późn. zm.).

  • Wymagane dokumenty:

    Podmiot wnioskujący wypełnia „Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej lub interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego”.

    Do wniosku należy dołączyć:

    1. dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, na terenie której placówka/ośrodek ma prowadzić działalność,
    2. oświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON oraz numerze identyfikacji podatkowej NIP,
    3. wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku ich braku zaświadczenie właściwego organu gminy o zgodności lokalizacji obiektu, w którym będzie prowadzona placówka/ośrodek, z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
    4. pozytywne opinie właściwego miejscowo komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o warunkach bezpieczeństwa i higieny w budynku, w którym będzie mieścić się placówka/ośrodek, oraz najbliższego otoczenia, mając na uwadze specyfikę placówki/ośrodka (wymagane w przypadku, gdy wojewoda po przeprowadzeniu oględzin obiektu zażąda ich przedstawienia).
    5. statut placówki/ośrodka lub jego projekt,
    6. regulamin organizacyjny placówki /ośrodka lub jego projekt,
    7. informację o sposobie finansowania placówki/ośrodka oraz o niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych i składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

    Wzór wniosku do pobrania

  • Opłata skarbowa:

    Nie pobiera się

  • Termin załatwienia sprawy:

    30 dni

  • Doręczanie dokumentów:

    1. Do punktów kancelaryjnych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach:
    • w Katowicach, przy ul. Jagiellońskiej 25;
    • w Bielsku-Białej, przy ul. Piastowskiej 40; (jeśli sprawę prowadzą pracownicy ŚUW w Bielsku-Białej)
    1. Elektronicznie po opatrzeniu bezpiecznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e-PUAP.
       
    2. Drogą pocztową na adres:
    • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, 40-032 Katowice, ul. Jagiellońska 25
    • Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, ul. Piastowskiej 40, 43-300 Bielsko-Biała, (jeśli taki adres jest wskazany do korespondencji)

  • Komórka odpowiedzialna za załatwienie sprawy:

    Wydział Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach

    Oddział do Spraw Pieczy Zastępczej

    40-024 Katowice, ul. Powstańców 41a,

     

    telefony kontaktowe:

    Katowice: (32) 20-77-871, (32) 20-77-870, (32) 20-77-960, (32) 20-77-860,

    Bielsko-Biała: (33) 81-36-224, (33) 81-36-261

  • Sposób załatwienia sprawy:

    Zezwolenie w formie decyzji administracyjnej jest wydawane na czas nieokreślony i jest wydawane po przeprowadzeniu oględzin obiektu, w którym placówka ma prowadzić działalność.

  • Tryb odwoławczy:

    Odwołanie od decyzji, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, wnosi się do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, za pośrednictwem Wojewody Śląskiego.

  • Inne informacje:

    Po uzyskaniu zezwolenia placówka/ośrodek zostaje wpisana do rejestru placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej prowadzonego przez wojewodę.

Powiązane usługi