Za repatrianta może być uznana osoba (obywatel polski lub cudzoziemiec), która łącznie spełnia poniższe przesłanki:
Ponadto za repatrianta może być uznana osoba, która łącznie spełnia poniższe przesłanki:
Za repatrianta może być uznana również osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:
Za repatrianta w tym trybie nie zostanie uznana osoba, która:
Zgodnie z art. 16 c ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji osoba, będąca cudzoziemcem w dniu wydania decyzji o uznaniu za repatrianta nabywa obywatelstwo polskie z dniem wydania decyzji o uznaniu za repatrianta, jeżeli ta decyzja stała się ostateczna.
Do wniosku o uznanie za repatrianta (formularz wniosku do pobrania znajdziesz tutaj) wypełnionego w całości, powinien być dołączony:
✸ Uwaga! Dane zawarte w aktach stanu cywilnego powinny być ze sobą zgodne,
Gdy wniosek obejmuje także małoletnie dziecko dołącz:
✸ Uwaga! Przed wypełnieniem wniosku proszę zapoznać się z pouczeniem zamieszczonym na końcu wniosku.
✸ Uwaga! Wszystkie dokumenty powinny być aktualne. Dokumenty składamy w oryginałach i kserokopiach. Wnioski, oświadczenia i dokumenty sporządzone w języku obcym, składa się wraz z ich tłumaczeniem na język polski sporządzonym lub poświadczonym przez polskiego tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula, a kopie tych dokumentów wraz z ich urzędowym poświadczeniem za zgodność z oryginałem np. przez notariusza lub polskiego konsula.
✸ Uwaga! Osoby będące w posiadaniu Karty Polaka, które uzyskały zezwolenie na pobyt stały, są zobowiązane do zwrotu Karty Polaka przy składaniu wniosku o uznanie za repatrianta.
Uznanie posiadania polskiego pochodzenia możliwe jest, kiedy co najmniej jedno z rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków wnioskodawcy było narodowości polskiej (warunek ten uważa się za spełniony, jeżeli co najmniej jedno z rodziców lub dziadków, albo dwoje pradziadków wnioskodawcy potwierdziło swoją przynależność do Narodu Polskiego przez w szczególności, pielęgnowanie polskich tradycji i zwyczajów), a on sam wykaże swój związek z polskością. Dowodami potwierdzającymi polskie pochodzenie mogą być dokumenty wydane przez polskie władze państwowe lub kościelne, a także przez władze byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, dotyczące wnioskodawcy lub jego rodziców, dziadków lub pradziadków, a w szczególności:
Wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym służące za dowód w postępowaniu powinny być składane w oryginale wraz z ich tłumaczeniem na język polski, sporządzonym lub poświadczonym przez polskiego tłumacza przysięgłego bądź polskiego konsula.
Opłata:
Za wniosek o uznanie za repatrianta nie wnosimy opłaty skarbowej.
Zał. 2 - Wzór wniosku o wydanie decyzji o uznaniu za osobę polskiego pochodzenia
Wnioski o uznanie za repatrianta możesz składać:
- w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 25 (Biuro Obsługi Klienta p. 119 stanowisko 3, tel.: 32 20 77 715, godziny urzędowania: 7.30 -15.30 pn, śr, cz, pt, 7.30 - 18.00 wtorek), po uprzednim umówieniu wizyty w systemie internetowej rejestracji do kolejki (umawianie na 2 miesiące do przodu) pod adresem: https://bezkolejki.eu/suw
oraz w Oddziałach Wydziału Spraw Obywatelskich:
- w Bielsku- Białej, przy ul. Piastowskiej 40 (I piętro, pok. 107, tel. 33 81 36 262), godziny urzędowania: pn, śr, cz, pt 7.30 -15.30, wtorek 7.30 - 18.00, w celu złożenia wniosku lub odbioru dokumentu w Oddziale w Bielsku-Białej należy dokonać rezerwacji przez stronę internetową - rezerwacja: https://bezkolejki.eu/suw2/
- w Częstochowie, przy ul. Jana III Sobieskiego 7 (I piętro, pok. 121, tel. 34 37 821 21, 34 37 822 84), godziny urzędowania: pn, śr, cz, pt 7.30 -15.30, wtorek 7.30 - 18.00, w celu złożenia wniosku lub odbioru dokumentu w Oddziale w Częstochowie należy dokonać rezerwacji przez stronę internetową - rezerwacja: https://bezkolejki.eu/suw3/