Strona niezadowolona z decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej przez starostę, prezydenta miasta na prawach powiatu może wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji odwołanie do Wojewody Śląskiego za pośrednictwem organu I instancji (starosty, prezydenta miasta na prawach powiatu).
Akta sprawy wraz z odwołaniem i pismem przewodnim starosta/prezydenta miasta na prawach powiatu przekazuje do Wojewody w terminie siedmiu dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie.
Brak ściśle określonego wzoru odwołania. Odwołanie powinno zawierać następujące elementy:
✸ Ważne! Z treści odwołania musi wynikać, że strona jest niezadowolona z decyzji wydanej przez starostę/prezdenta miasta na prawach powiatu.
Brak opłaty skarbowej z tytułu wniesienia odwołania i wydania decyzji w trybie odwoławczym.
W przypadku działania strony przez pełnomocnika, do odwołania należy dołączyć oryginał lub urzędowo poświadczoną kopię pełnomocnictwa wraz z dowodem uiszczenia należnej opłaty skarbowej (17 zł) na wskazany niżej rachunek Urzędu Miasta Katowice, w kasie organu podatkowego lub w kasie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. W przypadku gdy pełnomocnictwo zostało złożone na etapie postępowania prowadzonego przez organ I instancji uiszenie kolejnej opłaty za pełnomocnictwo nie jest wymagane, o ile pierwotne pełnomocnictwo nie wygasło.
Nr konta bankowego: - 52 1020 2313 2672 0211 1111 1111 (Urząd Miasta Katowice)
Decyzję Wojewody Śląskiego doręcza się stronom postępowania odwoławczego. Odwołanie rozpatruje się co do zasady w terminie miesiąca od dnia otrzymania odwołania i akt sprawy od organu I instancji.
Od rozstrzygnięcia wydanego przez Wojewodę Śląskiego przysługuje stronom prawo wniesienia skargi za pośrednictwem Wojewody Śląskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia.
Dodatkowe informacje
Jeżeli odwołanie wniosły wszystkie strony, starosta/prezydenta miasta na prawach powiatu, może uznać, że wniesione odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wówczas nie przekazuje odwołania i akt sprawy do Wojewody Śląskiego tylko może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję.
Sytuacja taka może nastąpić również w przypadku gdy odwołanie wniosła jedna ze stron, a pozostałe strony wyraziły zgodę na uchylenie lub zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania. Od nowej decyzji służy stronom odwołanie.
Podstawa prawna.
ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi