25.01.2018 roku w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi
II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka przewodniczył posiedzeniu, którego celem było podsumowanie prac Zespołu w minionym roku oraz omówienie propozycji planu pracy na rok 2018.
Zgodnie z Krajowym Planem Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018, powołany w 2015 roku przy wojewodzie śląskim wojewódzki zespół ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi będzie w tym roku kontynuował podejmowane działania prewencyjne.
Będą one skierowane do ogółu społeczeństwa oraz do określonych grup społecznych i zawodowych. Planowane są spotkania informacyjne m.in. dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dla dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów i psychologów.
Kolejną formą działalności będą szkolenia dla organów ścigania i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, a także dla osób zajmujących się profesjonalnie świadczeniem pomocy ofiarom handlowi ludźmi. Nastąpi kontynuacja szkoleń dla operatorów numerów 112.
Zadaniem Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi jest usprawnienie działalności prewencyjnej oraz wsparcie i reintegracja ofiar handlu ludźmi na terenie województwa śląskiego. Zespół zajmuje się przygotowywaniem informacji o potencjalnych zagrożeniach związanych z handlem ludźmi. Jego zadaniem jest upowszechnianie informacji z zakresu profilaktyki i zagrożeń przestępstwem handlu ludźmi. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele wojewody, administracji zespolonej, służb mundurowych, prokuratury, samorządu województwa oraz organizacji pozarządowych.
Polska jest państwem tranzytowym (przez nasze terytorium przebiegają trasy przerzutowe ofiar z Europy Wschodniej i Azji) i krajem docelowym dla wykorzystywanych ofiar (szczególnie z Ukrainy, Bułgarii, Rumunii oraz Azji Wschodniej). Analizując statystyki z ostatnich lat, nie sposób nie zauważyć wyraźnej zmiany trendu odnośnie handlu ludźmi w Polsce. Dotychczas najczęściej ujawnianą formą wykorzystywania była eksploatacja w prostytucji, czy w przemyśle pornograficznym. Przekładało się to także na dane dotyczące podziału poszkodowanych wg kryterium płci, a mianowicie zdecydowaną przewagę kobiecych ofiar handlu ludźmi.
Dane z ostatnich lat wskazują jednak, że rośnie gwałtownie liczba ofiar wykorzystywanych do pracy przymusowej, z czym nierozerwalnie wiąże się także wzrastająca liczba pokrzywdzonych, którzy dominują w statystykach ofiar przymuszanych do pracy.
Przy wejściu do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach można obejrzeć wystawę mobilną dotyczącą tematyki handlu ludźmi oraz walki z tym zjawiskiem. Wystawa została udostępniona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.