Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Program Niepodległa

100. rocznica odzyskania niepodległości

 • 100. rocznica odzyskania niepodległości

  Słowo wstępne


  Szanowni Państwo,


  2018 rok jest wyjątkowy w dziejach naszej najnowszej historii. Świętujemy bowiem setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Sto lat temu, po 123 latach niewoli, nasza Ojczyzna wróciła na mapy Europy. Niezwykle ważnym i trudnym zadaniem był proces budowy nowoczesnego państwa, odbudowy państwowości, kiedy to istotną rolę odgrywała pamięć regionalna związana z różnymi drogami obranymi przez poszczególne dzielnice kraju, które prowadziły do niepodległości. Szczególnie na naszej Śląskiej Ziemi, wiernej Polsce!                                                                                                                                                                               
  Ta wyjątkowa rocznica jest jedyną w swoim rodzaju okazją do wspólnego przeżywania,  godnego celebrowania i okazywania radości z życia  w niepodległym kraju.                            
  Zachęcam wszystkich  mieszkańców  województwa śląskiego do powszechnego włączenia się w organizowane na różnych szczeblach samorządowych i instytucjonalnych obchody naszego pięknego jubileuszu.        
  Mam nadzieję, że wszelkie inicjatywy, działania kulturalne i edukacyjne ukażą indywidualne konteksty i refleksje dotyczące niepodległościowych doświadczeń.                     
  Niech sam fakt odzyskania niepodległości stanie się atrakcyjnym nośnikiem wartości, którego forma inicjatyw i realizacji ożywi życie kulturalne, zaktywizuje lokalne społeczności, wzbogaci relacje między mieszkańcami.
  Bądźmy dumni z naszej Ojczyzny!  Jarosław Wieczorek

  Wojewoda Śląski   Logo Programu Niepodległa, źródło: niepodlegla.gov.pl  Program Wieloletni „Niepodległa” łączy różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości /grafika: niepodlegla.gov.pl;/