Zezwolenie jest wydawane w przypadku, gdy celem Twojego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy.
Zezwolenie wydawane jest także wówczas, gdy celem Twojego pobytu jest wykonywanie pracy w zawodzie pożądanym dla polskiej gospodarki i posiadasz kwalifikacje do wykonywania pracy w tym zawodzie.
Do wniosku o udzielenie lub zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę cudzoziemiec powinien dołączyć informację starosty właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy na lokalnym rynku pracy.
O informację starosty występuje pracodawca.
W postępowaniu w sprawie udzielenia lub cofnięcia zezwolenia na pobyt czasowy stroną postępowania jest wyłącznie cudzoziemiec.
Cudzoziemiec obowiązany jest posiadać:
Cudzoziemiec obowiązany jest przedstawić:
Minister właściwy do spraw pracy w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki może określić, w drodze rozporządzenia, zawody pożądane dla polskiej gospodarki, biorąc pod uwagę potrzeby rynku pracy, w tym potrzebę zapewnienia efektywnego zatrudniania w zawodach, w których w skali całego kraju występują znaczące niedobory pracowników.
Minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki może określić, w drodze rozporządzenia, limit udzielanych w danym roku kalendarzowym zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, który może obejmować poszczególne województwa, zawody, rodzaje umów, na podstawie których cudzoziemcowi może zostać powierzone wykonywanie pracy, lub rodzaje działalności podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi według klasyfikacji określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1068 oraz z 2017 r. poz. 60). 2. W rozporządzeniu, minister właściwy do spraw wewnętrznych uwzględni potrzeby rynku pracy, względy bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego oraz zasadę komplementarności zatrudnienia cudzoziemców w stosunku do obywateli polskich. Ogłoszenie osiągnięcie limitów, w danym roku kalendarzowym następuje w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w drodze obwieszczenia.