Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 1 sierpnia 2017

Zatrzymaj się i oddaj hołd

O godzinie 17.00 rozlegną się dzisiaj w całym województwie syreny alarmowe, mające przypomnieć mieszkańcom, że właśnie o tej porze 73 lata temu rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.   

Z okazji rocznicy powstania I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz złoży kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej, znajdującym się na cmentarzu przy Parafii NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka weźmie z kolei udział w obchodach 73. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się w Częstochowie. Uroczystości rozpoczną się od mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi, po której nastąpi przemarsz pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie uczestnicy złożą kwiaty i uczczą ofiary powstania minutą ciszy.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku, na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” i miało na celu wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej przed wkroczeniem do stolicy Armii Czerwonej. W pierwszych walkach wzięło udział około 23 tys. żołnierzy. Do AK dołączyły również jednostki Narodowych Sił Zbrojnych (800 żołnierzy) i Armii Ludowej (500 żołnierzy), a także ludność cywilna, w tym również kobiety i dzieci. Będące aktem walki o wolną Polskę powstanie zakończyło się 3 października, po 63 dniach walki. W jego wyniku zniszczona została prawie cała Warszawa, a śmierć poniosło 16-18 tys. żołnierzy i 150-180 tys. cywilów.

 

/z wykorzystaniem materiałów IPN/

Grafika: Muzeum Powstania Warszawskiego

Wróć