Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 19 czerwca 2017

Zapraszamy na zwiedzanie!

Repliki karabinu typu Mauser K98k, którego używano podczas powstań śląskich, powojenny mundur jednej z organizacji powstańczych, oryginalna mapa z około 1922 roku oraz pokazy tańców, które królowały na parkietach II RP prezentowane w niezwykłej scenerii dawnej sali balowej – to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych podczas zbliżającego się "Wieczornego Zwiedzania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach". W tym roku akcja odbywa się w niezwykłym czasie, bowiem w 95. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

 - Z jednej strony otwieramy gościnne podwoje Urzędu, ktory jest perłą polskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego i który stanowi jeden z istotnych elementów dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska. Z drugiej zaś chcemy uczcić tak niezwykle ważne historycznie wydarzenie, jakim jest wkroczenie wojsk polskich pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego do Katowic i powrót części Górnego Śląska do Polski -  mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Właśnie 20 czerwca 1922 roku polska kawaleria przekroczyła granicę przebiegającą opodal Sosnowca i ruszyła ulicami Katowic w stronę rynku. Wojska były radośnie witane przez tłumy mieszkańców, wśród których był ówczesny wojewoda śląski Józef Rymer. Jak dokładnie wyglądał ten moment będzie można się przekonać już w najbliższą sobotę, 24 czerwca, w Piekarach Śląskich. - Wspólnie z miastem organizujemy uroczystości na Kopcu Wyzwolenia, który już od 80 lat jest symbolem oraz miejscem upamiętniającym heroiczną walkę o powrót Śląska do Macierzy – wyjaśnia wojewoda Wieczorek.  

Wspomniane uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 inscenizacją historyczną z 1922 roku w ramach obchodów 95. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Macierzy. Pół godziny później odprawiona zostanie msza święta polowa z udziałem pocztów sztandarowych, żołnierzy z 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, grup rekonstrukcyjnych oraz chóru i Orkiestry Wojskowej z Bytomia. W samo południe nastąpi część oficjalna wraz z wciągnięciem flagi polskiej na maszt, odśpiewaniem hymnu oraz okolicznościowymi wystąpieniami. Po defiladzie nie zabraknie musztry paradnej Orkiestry Wojskowej z Bytomia oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. O godz. 15.00 na terenie wokół Kopca rozpocznie się piknik militarny z rozmaitymi atrakcjami, które ucieszą całe rodziny. 

O godz. 17.00 każdy, kto jest ciekawy, jak wygląda współczesny gabinet wojewody śląskiego, będzie mógł się przekonać, bowiem w ramach "Wieczornego Zwiedzania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego" otwieramy drzwi do najciekawszych miejsc jednego z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych obiektów w panoramie Katowic. Tutaj również czeka na zwiedzających moc atrakcji i ciekawostek. Ile waży ogromny żyrandol w westybulu? Ile kilometrów korytarzy łączy cały budynek? Ile urząd liczy sobie okien i pomieszczeń? – na te m.in pytania chętnie odpowiedzą przewodnicy, którzy będą czekać na mieszkańców. – Historia tego miejsca jest naprawdę fascynująca i potrafi zainteresować każdego z członków rodziny – od tych najmłodszych, do najstarszych – zapewnia Michał Pęczek, pracownik Śląskiego Urzędu, który będzie jednym z przewodników.

Podczas „Wieczornego Zwiedzania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego“ będzie można zobaczyć również film nt. obiektu czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. A dla pasjonatów fotografii mamy konkurs. – Zachęcamy wszystkich, amatorów i profesjonalistów, do fotografowania Urzędu podczas zwiedzania w ramach tzw. photo walk. Najładniejsze zdjęcia wykorzystamy w nowym przewodniku – wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzecznik Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Galeria zdjęć

Wróć