Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wizyta Wojewody Śląskiego w siedzibie OSP Rybnik-Kamień - spotkanie z uchodźcami /fot. A. Księżnik/
  • Data publikacji 21 kwietnia 2022

Wojewoda z wizytą w miejscach pomocy dla uchodźców

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odwiedził trzy miejsca na terenie Rybnika, w których uchodźcy uciekający przed wojną z terytorium Ukrainy mogą otrzymać pomoc. 

Wojewoda Jarosław Wieczorek udał się do siedziby OSP Rybnik-Kamień, gdzie obecnie przebywa 13 uchodźców z Ukrainy (6 kobiet i 7 dzieci), którzy uciekli przed wojną spod Doniecka. Jak podkreślały panie, dzięki staraniom strażaków ochotników w nowym miejscu czują się jak w domu i niczego im nie brakuje. M.in. dzięki prezesowi tej jednostki – Markowi Krzyżowskiemu, który przy wsparciu komendanta wojewódzkiego PSP gen. Jacka Kleszczewskiego, komendanta miejskiego PSP Wojciecha Kruczka oraz miasta Rybnik stara się zapewnić uchodźcom jak najbardziej godne warunki. Ogromne znaczenie ma też lokalna społeczność, która również pomaga, jak potrafi.

W siedzibie stowarzyszenia „28. Dzielnica” wojewoda spotkał się z kolei z osobami zaangażowanymi w ten projekt, które pomagają uchodźcom zaaklimatyzować się w regionie, uczą języka polskiego, a z pomocą instytucji takich jak np. ZUS doradzają w kwestiach formalnych związanych z pobytem w Polsce.

Na zakończenie wizyty w Rybniku wojewoda Jarosław Wieczorek odwiedził „Półki dobra”, czyli znajdujący się w salkach parafialnych kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Franciszka Budnioka punkt pomocy rzeczowej dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli w Rybniku schronienie przed wojną. Dzięki pracy proboszcza parafii księdza Marka Norasa oraz innych zaangażowanych osób uchodźcy otrzymać w tym miejscu m.in. artykuły spożywcze, chemiczne czy odzież. „Półki dobra” z wyglądu przypominają sklep – towary są odpowiednio posegregowane, są też nawet lustra i przymierzalnie. Różnica polega jednak na tym, że środkiem płatniczym nie są tu pieniądze, a słowo „dziękuję”.

Podczas wizyty wojewodzie towarzyszyli komendant wojewódzki PSP gen. Jacek Kleszczewski, komendant miejski PSP w Rybniku Wojciech Kruczek oraz prezydent miasta Piotr Kuczera.

Galeria zdjęć

Wróć