Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Grafika ilustracyjna dot. zagrożeń zimowych - mat. RCB
  • Data publikacji 23 lutego 2018

Wojewoda Śląski przypomina – z mrozem nie ma żartów!

W związku z prognozowanymi niskimi temperaturami, prosimy wszystkich mieszkańców województwa śląskiego o rozwagę. Według zapowiedzi meteorologów temperatura będzie spadać, zwłaszcza nocą, dlatego szczególnie ważny jest właściwy ubiór i unikanie przebywania poza domem dłużej niż to konieczne. Na niebezpieczeństwo narażone są osoby samotne, chore lub pod wpływem alkoholu, a także bezdomni, którzy szukają schronienia w opuszczonych budynkach i na terenie ogródków działkowych. Powiadomienie odpowiednich służb – policji lub straży miejskiej może uratować czyjeś życie. 

Przy dogrzewaniu swoich mieszkań używajmy zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją obsługi różnego typu grzejniki oraz kuchenki gazowe, pamiętając także o zapewnieniu drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych. Najczęstszą przyczyną zatruć czadem, w tym przypadków śmiertelnych, są zaniedbania w tym zakresie. 

Przypominamy, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa infolinia dla bezdomnych. Dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 987 (połączenia bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych jak i stacjonarnych), można uzyskać informacje o pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych.  Infolinia funkcjonuje całodobowo, w każdym dniu tygodnia, obejmując swym zasięgiem teren województwa śląskiego.

Kto może dzwonić pod ten numer? Każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Pracownicy WCZK udzielą informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.  

Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod adresem: https://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wydzial-bezpieczenstwa-i-zarzadzania-kryzysowego/infolinia-dla-bezdomnych

Podajemy również 10 zasad, do których warto stosować się w trakcie mrozów:

  1. Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.
  2. Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
  3. Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
  4. Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.
  5. Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
  6. Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.
  7. Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
  8. Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
  9. Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
  10. W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza.

 /Źródło grafiki: rcb.gov.pl/

Wróć