Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Szczepionka zostanie rozrzucona z samolotów - grafika: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach
  • Data publikacji 2 kwietnia 2019

Wiosenna akcja szczepienia lisów – nie dotykaj szczepionek!

W terminie od 4 do 13 kwietnia 2019 roku na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Szczepionka zostanie wyłożona w formie przynęty, która będzie miała kształt małych, brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby, wyczuwalnym przez lisy już z odległości około 800 metrów.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone. Podkreślić również należy, że szczepionka nie jest przeznaczona dla zwierząt domowych oraz gospodarskich i nie działa na nie wystarczająco skutecznie.

Szczepionka zostanie zrzucona przy użyciu samolotów z wysokości około 200 metrów na obszarze województwa śląskiego o powierzchni 7316 km2.  W sumie zostanie zrzuconych blisko 145 tysięcy dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2) – nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi, takimi jak pola, łąki czy ogródki działkowe. Szczepionka zostanie dodatkowo wyłożona ręcznie m.in. w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW).

Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, jednakże może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego w momencie niezachowania odpowiedniej ostrożności i niedostosowania się do zaleceń. W sytuacji kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz wszystkie inne części ciała, które zetknęły się ze szczepionką. W takich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Wszelkich dodatkowych informacji w tej sprawie udzielać będą pracownicy Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 615.

Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie. Od 2013 roku do dzisiaj, na terenie województwa śląskiego, za wyjątkiem roku 2017, nie stwierdzono przypadków wścieklizny. W 2017 roku odnotowano jeden przypadek tej choroby występujący u nietoperza.

Wykładanie szczepionek w województwie śląskim odbywa się dwa razy w ciągu roku – wiosną i jesienią. Wszelkie polowania w tym okresie są zabronione. Akcja finansowana jest z rezerwy budżetu państwa, współfinansuje ją również Unia Europejska.

/Grafika: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach/

Wróć