Takie święto zdarza się raz na 100 lat - mowa o okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dlatego też tegoroczne obchody będą wyjątkowe.
- Sto lat temu, po 123 latach niewoli, nasza Ojczyzna wróciła na mapy Europy. Niezwykle ważnym i trudnym zadaniem był proces budowy nowoczesnego państwa, odbudowy państwowości, kiedy to istotną rolę odgrywała pamięć regionalna związana z różnymi drogami obranymi przez poszczególne dzielnice kraju, które prowadziły do niepodległości. Szczególnie na naszej Śląskiej Ziemi, wiernej Polsce! – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Obchody pn. "W bieli i czerwieni" rozpoczną się już 10 listopada na placu Bolesława Chrobrego piknikiem militarnym z pokazami sprzętu wojskowego naprawdę dużego kalibru. Będzie bowiem czołg LEOPARD z 10. brygady Kawalerii Pancernej Świętoszów oraz Rosomak z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Prócz tego będzie można również zobaczyć stację naprowadzania rakiet SNR 125SC, wyrzutnię W-125 na podwoziu gąsienicowym z rakietami szkolnymi, armatę przeciwlotniczą ZU 23-2, radiostację HARRIS z 34. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia, OAS na podwoziu JELCZ, cysternę na podwoziu Jelcz, laboratorium chemiczne na kołach, sprzęt do likwidacji skażeń oraz wyposażenie indywidualne 5. pułku chemicznego z Tarnowskich Gór. Zwiedzający będą mogli nie tylko podziwiać, ale i dotknąć karabinków, pistoletów, granatników czy noktowizjerów z Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic. Zwiedzanie umili występ Orkiestry Wojskowej oraz mażoretek.
O godz. 17.00 Gmach Sejmu Śląskiego, dzieki spółce Tauron, zapłonie widowiskiem świetlnym o odzyskaniu niepodległości połączonym z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa. Wieczorem zaś chętni będą mogli w murach Urzędu spędzić "Noc Niepodległości". Od przewodników dowiemy się, ile waży kandelabr w Westybulu, gdzie pracował wojewoda Grażyński, ile sztabek złota jest w skarbcu oraz jakie filmy kręcono w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Będzie też można obejrzeć oryginalny akt objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, podpisany 16 lipca 1922 roku w Katowicach, który jest jednym z najcenniejszych dokumentów przechowywanych w zasobie katowickiego Archiwum Państwowego. Zwiedzający odkryją zakamarki gmachu, które na co dzień są niedostępne, a przy okazji czekać na nich będą pokazy Grupy Rekonstrukcyjnej Historii 73. Pułku Piechoty w Katowicach czy profesjonalnych tancerzy. Zwiedzanie zakończy się o północy odegraniem hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą "Katowice".
11 listopada tradycyjnie w Archikatedrze Katowickiej odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Metropolity Katowickiego abp. Wiktora Skworca, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą z placu przed Archikatedrą pod pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Chrobrego. Tam nastąpią: odegranie hymnu i podniesienie flagi państwowej, wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów. Nie zabraknie również defilady służb mundurowych i sprzętu wojskowego. Z placu Sejmu Śląskiego przemaszeruje także 3. Pułk Ułanów Śląskich. Mamy zapewnione dla mieszkańców biało-czerwone balony, chorągiewki, wojskową grochówkę oraz wiele innych atrakcji.
- Ta wyjątkowa rocznica jest jedyną w swoim rodzaju okazją do wspólnego przeżywania, godnego celebrowania i okazywania radości z życia w niepodległym kraju. Zachęcam wszystkich mieszkańców województwa śląskiego do włączenia się w obchody naszego pięknego jubileuszu. Niech sam fakt odzyskania Niepodległości stanie się atrakcyjnym nośnikiem wartości, którego forma inicjatyw i realizacji ożywi życie kulturalne, zaktywizuje lokalne społeczności, wzbogaci relacje między mieszkańcami. Bądźmy dumni z naszej Ojczyzny! – zachęca wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który jest głównym organizatorem dwudniowych uroczystości.