Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja /fot. A. Kucharzewska/
  • Data publikacji 3 maja 2021

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek uczcił 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

Trzeciomajowe uroczystości rozpoczęły się pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, gdzie miało miejsce uroczyste wciągnięcie flagi RP na maszt, odegranie hymnu przez orkiestrę wojskową i złożenie kwiatów, m.in. przez przedstawicieli komitetu honorowego obchodów, czyli wojewodę Jarosława Wieczorka, marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, prezydenta Katowic Marcina Krupę i przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego na placu Sejmu Śląskiego, a w Archikatedrze Chrystusa Króla odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył arcybiskup Wiktor Skworc.

Tegorocznym obchodom towarzyszyła również prezentacja specjalnego znaczka „Powstania Śląskie”, na którym przedstawiona jest postać Wojciecha Korfantego oraz mapa zasięgu III Powstania Śląskiego. Znaczek został wydany przez Pocztę Polską w nakładzie 168 000 sztuk, a w jego uroczystej prezentacji wzięli udział wojewoda Jarosław Wieczorek oraz wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek, a także wicewojewoda Jan Chrząszcz i Bronisław Korfanty – wnuk brata Wojciecha Korfantego.

Jesteśmy przed pomnikiem wybitnego Polaka, dyktatora III Powstania Śląskiego Wojciecha Korfantego, który w sposób szczególny przyczynił się do tego, że część Górnego Śląska trafiła w granice Rzeczypospolitej Polskiej. Spełnił marzenia wielu – tych, którzy walczyli, tych, którzy przeżyli i mogli realizować swoje zamierzania i plany już w granicach RP. Ale również jesteśmy tu po to, żeby upamiętnić i podziękować tym, którzy zapłacili tą najwyższą cenę krwi i życia – mówił pod pomnikiem Wielkiego Syna Śląskiej Ziemi wojewoda Jarosław Wieczorek. Wojewoda podziękował władzom Poczty Polskiej za wydanie specjalnego znaczka, który – jak zaznaczył – będzie przypominał mieszkańcom całego globu o tym, że takie wydarzenie jak stulecie III Powstania Śląskiego miało miejsce. – Ten znaczek rozejdzie się w setkach tysięcy egzemplarzy na terenie całego świata i to jest ogromna wartość tożsamości i przypomnienia bardzo wielu ludziom, również Polakom, którzy żyją na obczyźnie. Być może właśnie za pośrednictwem tego znaczka będą w stanie usiąść do stołu i rozmawiać o tym jak to było wiele, wiele lat temu – podkreślił.

Galeria zdjęć

Wróć