Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Plakat - Śląskie w kapsule czasu graf. ŚUW
  • Data publikacji 4 kwietnia 2019

Śląskie w kapsule czasu - na zgłoszenie czekamy do 14 kwietnia!

Uwolnij wyobraźnię i zgłoś się do konkursu pn. „Śląskie w kapsule czasu”. W ten sposób wspólnie z nami upamiętnisz 90. rocznicę oddania do użytku gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – perły polskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego. Może to właśnie Ty będziesz pomysłodawcą artefaktu, który zostanie zamknięty w kapsule czasu…

Konkurs skierowany jest do pełnoletnich mieszkańców województwa śląskiego, szkół z naszego regionu oraz pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zgłaszane propozycje powinny być związane z ideą konkursu, czyli zachowaniem w czasie przedmiotów, które uczestnicy wskażą jako współcześnie najbardziej znaczące. Na Twoje zgłoszenie – które przyjmujemy pod adresem: kapsula@katowice.uw.gov.pl – czekamy do 14 kwietnia 2019 roku. Do zgłoszenia pamiętaj dołączyć formularz z podpisanymi załącznikami oraz zdjęcie artefaktu (zob. poniższy regulamin). Artefakt nie może przekraczać wymiarów: szerokość 23 cm/długość 55 cm/wysokość 19 cm.

Celem konkursu jest między innymi promowanie historii zabytkowego gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i aktywne włączenie mieszkańców regionu do obchodów jubileuszowych. Dążeniem organizatorów jest złożenie w kapsule czasu ciekawych artefaktów, które w dalszej perspektywie zostaną zestawione z rzeczywistością przyszłych pokoleń.

Kapsuła czasu to instalacja jubileuszowa, która zostanie zamieszczona w fasadzie elewacji historycznego gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Organizatorem konkursu jest Śląski Urząd Wojewódzki, a partnerem Kuratorium Oświaty w Katowicach. Dziennik Zachodni, Polskie Radio Katowice i Radio Piekary to partnerzy medialni przedsięwzięcia.

Zapraszamy do udziału w konkursie, którego regulamin załączamy poniżej.

***

Budowa gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego uwarunkowana była utworzeniem w 1922 roku Województwa Śląskiego – na odzyskanej przez Polskę części Górnego Śląska. Historyczny moment ustanowienia Województwa Śląskiego z przyznaną mu szeroką autonomią, w tym z odrębnym Sejmem oraz Skarbem Śląskim, wymagał także podjęcia decyzji o budowie odpowiedniego gmachu łączącego funkcje siedziby parlamentu i władzy wykonawczej.
Już w 1923 roku rozpisano konkurs na projekt gmachu, a 5 maja 1929 r. został poświęcony przez ks. bpa Arkadiusza Lisieckiego i przekazany przez ówczesnego prezydenta II RP Ignacego Mościckiego.

Gmach na przestrzeni swojej długiej historii pełnił kilka funkcji: funkcjonalnego pomnika polskości na odzyskanej ziemi, urzędu, tutaj też swoją siedzibę miały inne instytucje publiczne, np. Muzeum Śląskie, zaś obszerne apartamenty przeznaczono na prywatne mieszkania dla wojewody i marszałka Sejmu. Jednak jedynym wojewodą zamieszkującym te pomieszczenia był Michał Grażyński, dlatego tę część budynku zwie się do dziś „mieszkaniem Grażyńskiego”. W czasie II wojny światowej w budynku miały swoją siedzibę władze niemieckiej jednostki administracyjnej.

Budynek składa się z 4 głównych skrzydeł. Wewnątrz korpusu mieści się część sejmowa, będąca niejako sercem gmachu, którego kubatura wynosi aż 161 474 m3. Jest tu ponad 600 pomieszczeń i 1300 okien. Wybudowano 4 wysokie piętra i niski parter, ale dodatkowe dwa piętra usytuowane są pod ziemią. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km. Obwód korytarza na każdym piętrze wynosi ok. 400 m, czyli jest równy dystansowi bieżni lekkoatletycznej. Sala Sejmu Śląskiego dysponuje miejscami siedzącymi dla 140 osób: pierwotnie 80 z nich było przeznaczonych dla posłów i prezydium Sejmu, 30 dla przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, a kolejne 30 dla dziennikarzy.

Ogromna inwestycja została w całości sfinansowana ze środków Województwa Śląskiego, a jej pełny koszt (wraz z wyposażeniem gmachu) oblicza się na 12,5 mln ówczesnych złotych polskich.

Wśród pięknych sal reprezentacyjnych i wyjątkowych pomieszczeń jest Sala Sejmu Śląskiego, na wzór której zaprojektowana jest Sejmowa Sala Posiedzeń w Warszawie, Sala Marmurowa, gdzie niegdyś odbywały się wystawne bal oraz Westybul, w którym znajduje się niezwykły żyrandol.

 

Pliki do pobrania

Nazwa pliku Wielkość Data dodania
Formularz zgłoszeniowy 21.22 KB 2019-04-04 09:56:23
Załącznik nr 2 28.42 KB 2019-04-04 09:56:41
Oświadczenie 26.06 KB 2019-04-04 09:56:48
Zgoda 12.82 KB 2019-04-04 09:56:54
Regulamin konkursu 421.76 KB 2019-04-04 11:20:50
Plakat 14.07 MB 2019-04-04 15:05:11
Wróć