Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wizyta Prezydenta RP w kopalni Pniówek - Prezydent składa znicz pod transparentem
  • Data publikacji 21 kwietnia 2022

Prezydent RP w kopalni Pniówek

Prezydent Andrzej Duda odwiedził kopalnię Pniówek w Pawłowicach, gdzie trwa akcja ratownicza po wybuchach metanu. Prezydentowi RP towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Dotąd stwierdzono śmierć pięciu poszkodowanych w tej katastrofie. Zaginionych jest nadal siedem osób – górników i ratowników.

Na pewno akcja ratunkowa nie będzie toczyła się szybko. Dotarcie do górników i ratowników zabierze jeszcze długie godziny – mówił Prezydent RP po rozmowach ze sztabem kryzysowym, ekspertami i dyrekcją kopalni. 

Jak podkreślił, męstwo ratowników, którzy walczą z żywiołem jest ogromne. – Podziękowałem za to niezwykłe bohaterstwo z całego serca – dodał Andrzej Duda. – Mam nadzieję, że idą, by wydobyć swoich kolegów żywych. Modlimy się o to, by tak się stało.

Do wybuchu i zapalenia metanu w kopalni Pniówek doszło w środę kwadrans po północy. Zgodnie z informacjami JSW, w rejonie prowadzącej wydobycie ściany N–6 na poziomie 1000 metrów było 42 pracowników. W czasie, gdy w rejonie akcji przebywały dwa zastępy ratowników, poszukujące trzech pracowników, doszło do kolejnego, wtórnego wybuchu. Według JSW, obie eksplozje dzieliły niespełna trzy godziny.

Dotąd potwierdzono zgon pięciu pracowników: czterech zmarło na miejscu, jeden w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, gdzie obecnie leży dziesięciu rannych w wypadku. Łącznie w szpitalach jest około dwudziestu poszkodowanych.

Ratownicy w dalszym ciągu starają się dotrzeć do dwóch zaginionych górników i pięciu ratowników. Jak w czwartek przekazali przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia, zastępy ratownicze powoli posuwają się naprzód w wyrobisku, rozbudowując tzw. lutniociąg, dostarczający świeże powietrze. Choć na początkowym etapie warunki na dole sprzyjały prowadzeniu akcji ratowniczej, to jednak szybko się pogorszyły – gwałtownie wzrastały stężenia metanu i sztab akcji zdecydował o wycofaniu ludzi z zagrożonej strefy i zbudowaniu odrębnej wentylacji.

W wizycie Prezydenta RP uczestniczyli również zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, wiceminister – Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik, poseł na Sejm RP Grzegorz Matusiak oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

/źródło: KPRP/

Galeria zdjęć

Wróć