Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Inauguracja XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego - przemówienie Prezesa Rady Ministrów /fot. A. Kucharzewska/
  • Data publikacji 25 kwietnia 2022

O Ukrainie podczas inauguracji EEC

Z udziałem Prezesa Rady Ministrów rozpoczął się XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Tematem tegorocznej inauguracji wydarzenia była wojna w Europie i plan dla Ukrainy.

Uczestników kolejnej edycji EEC powitali w stolicy regionu gospodarze – wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, marszałek województwa Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz inicjator i organizator wydarzenia, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.

Spotykamy się po raz kolejny w Katowicach. Jednak spotykamy się w innych warunkach, już post pandemicznych, ale naznaczonych wojną. Województwo śląskie stara się od dwóch miesięcy wspomóc naszych sąsiadów chociażby wysyłając kolejne transporty darów. Skoro jednak jesteśmy na Europejskim Kongresie Gospodarczym, trzeba powiedzieć o rynku pracy, który jest otwarty także dla naszych sąsiadów. Już ponad 7 tys. osób znalazło pracę, z czego ponad 5 tys. to kobiety w wieku od 35 do 44 lat. To bardzo ważne, ale uchodźcy odnaleźli na naszym rynku pracy – podkreślał wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz podczas inauguracji.

Po 24 lutego mierzymy się z wyzwaniami, o których dawno chcielibyśmy zapomnieć. Zakłócone łańcuchy dostaw, zwyżki cen energii, rosnące ceny żywności i surowców oraz mała skłonność do inwestycji. To tworzy trudne środowisko gospodarcze – mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył jednocześnie, że przyszłość przed Polską, Europą centralną i UE wcale nie musi rysować się w czarnych barwach i że jesteśmy na dobrej drodze, żeby przezwyciężyć problemy, potrzebujemy jednak do tego utrzymania suwerenności przez Ukrainę.

Podczas swojego wystąpienia szef rządu przedstawił również plan wsparcia kredytobiorców mający pomóc Polakom przejść przez czas podniesionych stóp procentowych. Zakłada on 4 miesiące tzw. „wakacji kredytowych”, pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami oraz wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBORu. – Rząd nie chowa głowy w piasek. Dostrzegamy problemy i natychmiast staramy się z nimi zmierzyć – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że perspektywy dla wzrostu gospodarczego w Polsce są dobre. – Polska nie tylko z nawiązką odrobiła wszelkie straty po COVID-19, ale jest na bardzo szybkiej ścieżce wzrostu gospodarczego, o czym świadczą wyniki produkcji przemysłowej czy wyniki sprzedaży detalicznej – mówił.

***

XIV Europejski Kongres Gospodarczy to trzydniowe wydarzenie odbywające się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, podczas którego zaplanowano 150 sesji tematycznych z udziałem 1000 panelistów i 8,5 tys. uczestników. Tegoroczną inaugurację kongresu zdominowała tematyka wojny oraz wsparcia Ukrainy, a także wpływu, jaki będzie ona miała na europejską gospodarkę.

Galeria zdjęć

Wróć