Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Uroczystość wręczenia medali na 100 - lecie Odzyskania Niepodległości  /fot. Anna Karendał/
  • Data publikacji 27 listopada 2018

Medale na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wręczył dziś specjalne Medale na 100 - lecia Odzyskania Niepodległości, które  zostały przyznane w tym wyjątkowym dla naszej ojczyzny roku przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Wśród wyróżnionych znaleźli się mieszkańcy województwa śląskiego, zasłużeni w takich dziedzinach jak: kultura, sztuka, nauka, technologia, media, publicystyka, biznes, NGO, Kościół oraz środowiska kombatanckie. Uroczystość odbyła się w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– 123 lata Polska nie istniała na mapie. Nie istniała w przestrzeni politycznej. Natomiast chyba nigdy nie zniknęła z przestrzeni serca, umysłu i rozumu. Kształtowały nowe granice Rzeczpospolitej Polskiej, z jednej strony wojska, ofiarność, poświęcenie życia, ale z drugiej strony kultura, sztuka, historia i język. (…) Dzisiaj żyjemy w Państwie wolnym, demokratycznym, cieszymy się każdym dniem. Każdy z nas ma relatywnie równe szanse wzrastania i rozwoju Państwa pokoleń, ale również jestem święcie przekonany, że pokoleń przyszłych. Na to jakie dzieci, jaka młodzież, jakie nowe pokolenie Polaków, będzie odpowiedzialna za naszą Ojczyznę, za Polskę. To Państwa zaangażowanie, oddanie decydowało i dalej będzie decydować o tym, w jakim kraju będziemy żyli – podkreślił w swoim przemówieniu wojewoda.

Wśród odznaczonych nie zabrakło znanych nazwisk jak na przykład twórcy ludowego, regionalnego artysty folklorystycznego Józefa Brody, współzałożyciela zespołu Universe Henryka Czicha oraz księdza prałata Bernarda Czerneckiego.

- W tym medalu zawarte jest całe moje życie. A moje życie z kolei to służba – Bogu, ludziom i Ojczyźnie. Na pewno w tym odznaczeniu jest moje serce, wielka miłość do Boga i Matki – Ojczyzny - mówił wzruszony ks. prałat Bernard Czernecki. - W takim roku, czyli 100-lecia odzyskania niepodległości czujemy, że jesteśmy małą cząsteczką tego, co zostało zdobyte 100 lat temu. I my mamy obowiązek te wartości przekazać na następne sto lat.  Ja staram się to robić poprzez muzykę, która łączy już trzecie czy czwarte pokolenie naszych odbiorców - mówił wokalista zespołu Universe, Henryk Czich. Niezwykłą wartość medalu podkreślał także pierwszy prezydent Bielska - Białej Krzysztof Jonkisz. - Całe moje życie zawodowe poświęciłem dla Polski, dlatego bardzo doceniam to wyróżnienie - zapewniał. 

Uroczystość, którą rozpoczęło odegranie Hymnu Narodowego, uświetnił występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Galeria zdjęć

Wróć