Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 4 sierpnia 2017

Lawina wniosków ruszyła...

22 670 – tyle wniosków o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+”, w ciągu zaledwie trzech dni, złożyli mieszkańcy województwa śląskiego. – Te dane będą jednak większe, bowiem nie wszystkie gminy złożyły nam sprawozdanie – zastrzegła Ewa Niewiara, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego podczas dzisiejszego briefingu prasowego, podsumowującego pierwsze dni składania wniosków w ramach nowego okresu świadczeniowego.

Już pierwszego sierpnia na 500+ złożono 7288 wniosków. Wpłynęło też 1290 wniosków o świadczenie z funduszu rodzinnego i 199 z funduszu alimentacyjnego.  - Nie mieliśmy informacji, by do OPS-ów stały długie kolejki, czy pojawiały się jakieś problemy ze składaniem wniosków – mówiła dyrektor Ewa Niewiara. Zdarzały się jednak przypadki, że zabrakło formularzy – były one jednak na bieżąco dostarczane. To wszystko świadczy o tym, że rządowy program cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa.

By ułatwić mieszkańcom składanie wniosków, gminy starają się prowadzić kampanię informacyjną na swoich stronach internetowych, czy na tablicach obwieszczeniowych. Zatrudniły też dodatkowe osoby oraz stworzyły nowe stanowiska przyjmowania wniosków. Przypominamy przy tym, że dokumenty można także składać za pomocą internetu. Śląski Urząd Wojewódzki uruchomił z kolei dwie bezpłatne infolinie w Katowicach oraz w Bielsku – Białej. Do tej pory pracownicy odebrali 450 połączeń i tyle też udzielili porad. Czego one dotyczyły? – Najczęściej pytano o sprawy alimentacyjne oraz także o kryteria dochodowe – wyjaśniała dyrektor Niewiara.

W pierwszym dniu nowego okresu zasiłkowego największą ilość wniosków złożono w Sosnowcu (401), w Rudzie Śląskiej (389), Tychach (382), Bytomiu (325) i w Katowicach (308).  

Galeria zdjęć

Wróć