Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Ku czci bohaterce/fot. I. Matuszewska
  • Data publikacji 27 listopada 2019

Ku czci bohaterki

Na cmentarzu Kule w Częstochowie odsłonięto stelę upamiętniającą dr Aurelię Woźnicką, żołnierza SZP oraz ZWZ/AK, więźnia obozu w Ravensbrück. W uroczystości wziął udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Przed kilkoma miesiącami poinformowano mnie, że grób Aurelii Woźnickiej ps. Rela został zlikwidowany. Uznałem wtedy, że nie można tej sprawy zostawić losowi. Ta bohaterka czasu wojny, żołnierz Armii Krajowej i uzdolniona chemiczka, która poświęciła swe życie służbie Rzeczypospolitej, zasługuje na naszą pamięć. Dziś, kiedy na ścianie kaplicy cmentarnej znajduje się odsłonięta przed miesiącem tablica ku jej czci, a Państwo gromadzicie się kolejny raz na uroczystości odsłonięcia steli, pragnę podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na mój apel o godne uczczenie pamięci tej wspaniałej postaci – napisał w liście do uczestników Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Korespondencję od szefa rządu RP odczytał wojewoda Jarosław Wieczorek. Wojewoda w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego złożył także kwiaty pod stelą upamiętniającą bohaterkę, która całe swoje życie poświęciła służbie Ojczyźnie.

Podczas uroczystości uczestnicy wysłuchali emocjonalnych wspomnień z czasów okupacji Tadeusza Muszyńskiego, prezesa Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych w Częstochowie. Przedstawiono także imponujący życiorys bohaterki oraz przypomniano dramatyczne wydarzenia, jakie rozegrały się w Częstochowie podczas II wojny światowej.

Dzisiejszą uroczystość pielęgnującą pamięć o losach Aurelii Woźnickiej zorganizowali katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Politechnika Częstochowska.

***

Dr Aurelia Woźnicka ps. „Rela” (1916–1979) – we wrześniu 1939 roku współorganizatorka PCK w Częstochowie. Żołnierz SZP oraz ZWZ/AK, współpracowniczka płka F. Jędrychowskiego ps. „Brzechwa”. Była też współredaktorką „Biuletynu” SZP. Wielokrotnie aresztowana przez Niemców, a w 1944 roku wywieziona przez NKWD na Ural Północny. Po wojnie powróciła do Częstochowy i osiadła w podczęstochowskim Olsztynie.

Galeria zdjęć

Wróć