Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Uczestnicy IV Edycji Konferencji SILESIA 2030
  • Data publikacji 22 kwietnia 2022

IV Edycja Konferencji SILESIA 2030 już za nami!

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek uczestniczył w Konferencji SILESIA 2030, która odbyła się w  siedzibie Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności” w Katowicach. Tematem tegorocznej edycji wydarzenia było „Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy – co dalej z polityką klimatyczną UE?”. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy europosła Grzegorza Tobiszowskiego.

– Prowadzimy transformację w oparciu to co mamy, co jest nasze, ale jednocześnie też o to, na co jesteśmy w stanie pozwolić sobie finansowo. Tutaj wiele państw europejskich mówi, że transformacja za wszelką cenę i import OZE. My widzimy to jako kolejną pułapkę. Europa jest uzależniona od Rosji, za chwilę uzależni się od Maroka i Algierii, skąd będzie brała wodór i inne surowce – powiedziała minister  klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Uczestnicy katowickiej konferencji podkreślili także, iż transformacja energetyczna nie zostanie zrealizowana bez udziału odnawialnych źródeł energii, zatem konieczne jest przyspieszenie budowy tych źródeł w Polsce.

Zwieńczeniem piątkowej konferencji "Silesia 2030" było podpisanie „Rezolucji Energetycznej”. Wśród uczestników wydarzenia, którzy złożyli swoje podpisy pod rezolucją, byli m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, b. premier Beata Szydło, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele nauki górniczej, szefowie górniczych i energetycznych spółek oraz związkowcy.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, iż - jak napisano w rezolucji adresowanej do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz rządów państw UE – „agresja Rosji na Ukrainę całkowicie zmieniła uwarunkowania społeczne i gospodarcze w Europie. Wszystkie wcześniej wyznaczone cele oraz drogi do ich osiągnięcia wymagają głębokiej rewizji. Unia Europejska stoi w obliczu zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej, tak militarnego jak i ekonomicznego, a zwłaszcza w kontekście surowców energetycznych”.

Podczas konferencji uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć zmarłych górników kopalni KWK Pniówek.

Galeria zdjęć

Wróć