Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

ŚUW
  • Data publikacji 25 marca 2020

Dalsze ograniczenia w przekraczaniu granicy RP

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w innym kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.

Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granicę na podstawie dokumentu potwierdzającego zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. 

Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

- Od piątku osoby, które będą przekraczały granicę polską, pracujące na co dzień po drugiej stronie granicy, będą poddane rygorowi kwarantanny 2-tygodniowej – wyjaśnił minister administracji i spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Wszystkie te działania są niezbędne z punktu widzenia ograniczenia liczby zakażeń w naszym kraju – zaznaczył.

Jak podkreślił szef MSWiA, zanim ograniczenie to zacznie obowiązywać, osoby pracujące w krajach sąsiednich mają dwa dni na poukładanie życia zawodowego. – Obywatele mogą pozostać po drugiej stronie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater, być może pracodawcy tutaj będą pomocni – wyjaśniał minister spraw wewnętrznych i administracji.

Pracownicy mogą też wrócić do ojczyzny i poddać się 14- dniowej kwarantannie.

- Co ważne, osoby, których to dotyczy, mogą na potrzeby swojego pracodawcy otrzymać zaświadczenie o odbywaniu kwarantanny. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z właściwym miejscowo powiatowym inspektoratem sanitarnym. Liczymy, że zagraniczni pracodawcy ze zrozumieniem podejdą do tych zaświadczeń i będą je akceptować. Sytuacja jest bowiem bezprecedensowa - wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

Minister Mariusz Kamiński uspokoił jednak, że nie oznacza to zamknięcia granic na przepływ towarów – ograniczenia te nie dotyczą bowiem kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego.

Bieżące informacje na temat ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa dostępne są na stronie gov.pl/koronawirus.

 

Wróć