Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Ambasadorowie z wizytą w województwie /fot. A. Księżnik/
  • Data publikacji 3 czerwca 2019

Ambasadorowie z wizytą w województwie

To był weekend pełen wydarzeń. W pierwszych dniach czerwca uroki naszego regionu odkrywali szefowie misji dyplomatycznych akredytowani w RP. Przez trzy dni (31.05.–2.06.) województwo śląskie gościło między innymi ambasadorów Argentyny, Bangladeszu, Wietnamu, Cypru, Indii, Sri Lanki, Filipin. Celem wizyty było przedstawienie potencjału Śląskiego w zakresie gospodarczym, dziedzictwa kulturowego, historii oraz walorów turystycznych.

Dyplomaci zwiedzili jedne z najciekawszych miejsc naszego regionu. Swoją wizytę w Katowicach rozpoczęli od Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (ŚUW). Tu przedstawicieli korpusu dyplomatycznego powitali wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wraz z małżonką, wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża oraz wiceprezydent Katowic Marzena Szuba. W historycznej Sali Sejmu Śląskiego wojewoda Wieczorek podczas prezentacji przedstawił potencjał naszego regionu. Mówił o prężnym rozwoju społeczno-gospodarczym województwa i przedsięwzięciach realizowanych w ramach „Programu dla Śląska”. Zaznaczył, że to jeden z najsilniejszych gospodarczo regionów. Kiedyś kojarzony z węglem, kopalniami i kominami przemysłowymi w ostatnich latach dynamicznie zmienia swój wizerunek, zmierzając w stronę nowoczesnych i innowacyjnych technologii.

Województwo śląskie to nie tylko fabryki, nie tylko infrastruktura, nie tylko silna gospodarka, ale przede wszystkim ludzie. Jesteśmy bogaci siłą naszych mieszkańców – powiedział wojewoda.

W spotkaniu w Sali Sejmu Śląskiego wzięli też udział wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Robert Magdziarz oraz dyrektor generalny ŚUW Adam Ostalecki. Następnie ambasadorowie udali się do Zabrza, gdzie zwiedzili Sztolnię Królowej Luizy – jedyny obiekt z obszaru dziedzictwa przemysłowego w Polsce i Europie, który znalazł się wśród laureatów prestiżowego wyróżnienia Europa Nostra 2019. Ukoronowaniem pierwszego dnia był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Kolejny dzień ambasadorowie przeznaczyli na zwiedzenie Katowic. W stolicy pierwszej w Polsce metropolii, liczącej ponad 2 miliony mieszkańców, dyplomaci zobaczyli siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wraz z jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie. Zwiedzili też wybudowaną częściowo pod ziemią nową siedzibę Muzeum Śląskiego oraz zabytkowe osiedle górnicze Nikiszowiec. Po południu ambasadorowie odkrywali uroki Beskidów. Zwiedzili skocznie im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Następnego, trzeciego dnia szefowie misji dyplomatycznych wyruszyli do Pszczyny, gdzie obejrzeli Muzeum Zamkowe, czyli jedno z najcenniejszych muzeów-rezydencji w Polsce.

Gospodarzami wydarzenia byli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Katowic Marcin Krupa, a jednym z partnerów była Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W przedsięwzięciu udział wzięli również przedstawiciele protokołu dyplomatycznego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Galeria zdjęć

Wróć