Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wizyta Ambasadora Serbii w ŚUW /fot. A. Księżnik/
  • Data publikacji 29 stycznia 2020

Ambasador Serbii z wizytą w ŚUW

Ambasador Serbii Nicola Zurovac odwiedził Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, gdzie spotkał się z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem. Ambasadorowi towarzyszyli Radca-Minister w Ambasadzie Vladana Bogetić oraz Konsul Honorowy Republiki Serbii w Katowicach Ranko Tomović. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny.

Nicola Zurovac ukończył studia zasadnicze na Wydziale Filologii Obcych i obronił tytuł magistra Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1979 roku zajmuje się zagadnieniami związanymi z polityką zagraniczną – pierwotnie jako dziennikarz, następnie jako dyplomata w serbskiej służbie dyplomatycznej. Zanim został akredytowany jako Ambasador Republiki Serbii w Warszawie, pracował m.in. w serbskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i był członkiem misji dyplomatycznych w Londynie, Warszawie czy Teheranie.

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Serbią zostały nawiązane w 1919 roku. Od kilkunastu lat intensywnie rozwijane są stosunki dwustronne na poziomie prezydentów, szefów rządów, ministrów, parlamentarzystów i samorządowców. Polska wspiera też starania Belgradu w dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej i w tym zakresie, jak również w zakresie transformacji ustrojowej i społecznej, chętnie dzieli się z Serbią swoim doświadczeniem.

Galeria zdjęć

Wróć