Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Tymczasowy punkt szczepień w Parku Śląskim /fot. A. Kucharzewska/
  • Data publikacji 4 maja 2021

3120 mieszkańców województwa śląskiego skorzystało z akcji „Zaszczep się w majówkę”

Podczas majówki obok "Kapelusza" w Parku Śląskim działał tymczasowy punkt szczepień, z którego mogli skorzystać zainteresowani mieszkańcy posiadający e-skierowanie. Chętnych do przyjęcia jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson nie brakowało.

W pierwszym dniu zaszczepiło się 1005 osób, w drugim 895, a w trzecim 1220 – łącznie podano zastrzyk 3120 mieszkańcom. Początkowo w ramach akcji przygotowano 2,5 tys. dawek szczepionki, ze względu jednak na ogromne zainteresowanie w pierwszym dniu przedsięwzięcia zdecydowano o zwiększeniu puli o kolejny tysiąc, które dostarczono do mobilnego punktu w niedzielę rano. Pozostałe 380 dawek zostanie przeznaczonych na iniekcje w punkcie szczepień powszechnych w MCK w Katowicach. 

Cieszę się, że aż tylu mieszkańców naszego województwa, mimo niesprzyjającej pogody, skorzystało z tej ogólnopolskiej akcji. Na niej nie poprzestaniemy – ten mobilny punkt  wykorzystamy w kolejnych podobnych przedsięwzięciach. Chcemy odwiedzać tzw. białe plamy na mapie szczepień, czyli te powiaty, w których trzeba przyspieszyć ze szczepieniami – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem – pierwszego dnia już kilka godzin przed uruchomieniem punktu ustawiła się do niego kilkukilometrowa kolejka. Podobnie było w kolejnych dniach tego ogólnopolskiego wydarzenia, a w ostatnim – mieszkańcy zaczęli się ustawiać przed mobilnym punktem szczepień już od godziny 4 rano, a przed godziną 8.00 ogonek liczył sobie blisko 400 osób. – Można było zaobserwować, że mieszkańcy świetnie się przygotowali: mieli termosy z ciepłym napojem, składane krzesełka, przezornie byli bardzo ciepło ubrani, niektórzy opatuleni byli kocem – opowiada Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego. Na godzinę szczepiono ponad 100 osób. Ostatecznie przedłużono akcję i ostatni zaszczepiony wyszedł z punktu koło godz. 20.00.  

W organizacji trzydniowej akcji uczestniczyło około 50 osób: kadra medyczna szpitala MSWiA w Katowicach, żołnierze 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, ratownicy górniczy, policjanci oraz pracownicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wspomagani przez NFZ.

Galeria zdjęć

Wróć