Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Obchody 100. rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego /fot. A. Księżnik/
  • Data publikacji 19 sierpnia 2020

100. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego. Pamiętamy i będziemy pamiętać

W setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i służb mundurowych upamiętniły w Katowicach i Rybniku jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Górnego Śląska. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wieniec w stolicy województwa pod Pomnikiem Powstańców Śląskich złożył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wieńce pod pomnikiem złożyli także minister środowiska Michał Woś oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

My pamiętamy i będziemy pamiętać – podkreślał wojewoda Jarosław Wieczorek. – Naszym zadaniem jest przede wszystkim czcić naszych bohaterów – dodał.

W Katowicach obchody rozpoczęły się w samo południe od odegrania hymnu państwowego. Następnie w intencji poległych Powstańców Śląskich modlitwę zaintonował proboszcz Parafii Garnizonowej św. Kazimierza Królewicza w Katowicach. Delegacje władz rządowych i samorządowych w wojskowej asyście złożyły wieńce pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.

Pamięć bohaterów, dzięki którym możliwy stał się powrót Górnego Śląska do Macierzy uczczono także wcześniej w Rybniku. Na cmentarzu komunalnym złożono wieńce na grobie dowódcy I i II Powstania Śląskiego – Alfonsa Zgrzebnioka oraz pod obeliskiem powstańczym. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wieniec złożył doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski. Przy zbiorowej mogile dowódców powstańczego zrywu wieńce złożyli także przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i służb mundurowych.

***

II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku. Było wielką manifestacją ludu śląskiego na rzecz polskości Śląska i drugim z trzech zbrojnych wystąpień ludności tego regionu przeciwko Niemcom w latach 1919–1921. Efektem Powstania było przekształcenie policji niemieckiej w mieszaną policję polsko-niemiecką, a także demonstracja siły ruchu polskiego na Górnym Śląsku. Trwało do 25 sierpnia 1920 roku.

Galeria zdjęć

Wróć