dla niesłyszących Biuro Obsługi Klienta Facebook

Aktualności Urzędu

19
cze
2017
Zapraszamy na zwiedzanie!

Już w najbliższą sobotę zapraszamy na Wieczorne Zwiedzanie Urzędu!
Już w najbliższą sobotę zapraszamy na Wieczorne Zwiedzanie Urzędu!

Repliki karabinu typu Mauser K98k, którego używano podczas powstań śląskich, powojenny mundur jednej z organizacji powstańczych, oryginalna mapa z około 1922 roku oraz pokazy tańców, które królowały na parkietach II RP prezentowane w niezwykłej scenerii dawnej sali balowej – to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych podczas zbliżającego się "Wieczornego Zwiedzania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach". W tym roku akcja odbywa się w niezwykłym czasie, bowiem w 95. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

 - Z jednej strony otwieramy gościnne podwoje Urzędu, ktory jest perłą polskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego i który stanowi jeden z istotnych elementów dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska. Z drugiej zaś chcemy uczcić tak niezwykle ważne historycznie wydarzenie, jakim jest wkroczenie wojsk polskich pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego do Katowic i powrót części Górnego Śląska do Polski -  mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Właśnie 20 czerwca 1922 roku polska kawaleria przekroczyła granicę przebiegającą opodal Sosnowca i ruszyła ulicami Katowic w stronę rynku. Wojska były radośnie witane przez tłumy mieszkańców, wśród których był ówczesny wojewoda śląski Józef Rymer. Jak dokładnie wyglądał ten moment będzie można się przekonać już w najbliższą sobotę, 24 czerwca, w Piekarach Śląskich. - Wspólnie z miastem organizujemy uroczystości na Kopcu Wyzwolenia, który już od 80 lat jest symbolem oraz miejscem upamiętniającym heroiczną walkę o powrót Śląska do Macierzy – wyjaśnia wojewoda Wieczorek.  

Wspomniane uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 inscenizacją historyczną z 1922 roku w ramach obchodów 95. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Macierzy. Pół godziny później odprawiona zostanie msza święta polowa z udziałem pocztów sztandarowych, żołnierzy z 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, grup rekonstrukcyjnych oraz chóru i Orkiestry Wojskowej z Bytomia. W samo południe nastąpi część oficjalna wraz z wciągnięciem flagi polskiej na maszt, odśpiewaniem hymnu oraz okolicznościowymi wystąpieniami. Po defiladzie nie zabraknie musztry paradnej Orkiestry Wojskowej z Bytomia oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. O godz. 15.00 na terenie wokół Kopca rozpocznie się piknik militarny z rozmaitymi atrakcjami, które ucieszą całe rodziny. 

O godz. 17.00 każdy, kto jest ciekawy, jak wygląda współczesny gabinet wojewody śląskiego, będzie mógł się przekonać, bowiem w ramach "Wieczornego Zwiedzania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego" otwieramy drzwi do najciekawszych miejsc jednego z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych obiektów w panoramie Katowic. Tutaj również czeka na zwiedzających moc atrakcji i ciekawostek. Ile waży ogromny żyrandol w westybulu? Ile kilometrów korytarzy łączy cały budynek? Ile urząd liczy sobie okien i pomieszczeń? – na te m.in pytania chętnie odpowiedzą przewodnicy, którzy będą czekać na mieszkańców. – Historia tego miejsca jest naprawdę fascynująca i potrafi zainteresować każdego z członków rodziny – od tych najmłodszych, do najstarszych – zapewnia Michał Pęczek, pracownik Śląskiego Urzędu, który będzie jednym z przewodników.

Podczas „Wieczornego Zwiedzania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego“ będzie można zobaczyć również film nt. obiektu czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. A dla pasjonatów fotografii mamy konkurs. – Zachęcamy wszystkich, amatorów i profesjonalistów, do fotografowania Urzędu podczas zwiedzania w ramach tzw. photo walk. Najładniejsze zdjęcia wykorzystamy w nowym przewodniku – wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzecznik Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Poniżej zamieszczamy plakaty zapowiadające oba wydarzenia.

Kategoria: Powiązane pliki [ 2 ]
Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
ico_pdf pobierz plik: Plakat - 80. rocznica usypania Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.pdf 2017-06-19 11:38:00 1.02 MB pobierz plik: Plakat - 80. rocznica usypania Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.pdf
ico_pdf pobierz plik: Plakat - Wieczorne Zwiedzanie Urzędu - 24.06.2017.pdf 2017-06-19 11:35:59 4.15 MB pobierz plik: Plakat - Wieczorne Zwiedzanie Urzędu - 24.06.2017.pdf

Powiązany plik dźwiękowy:

Podobne wiadomości:

Powiązana galeria zdjęć:

19
cze
2017
Zapraszamy na zwiedzanie!

Już w najbliższą sobotę zapraszamy na "Wieczorne Zwiedzanie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach". Urząd będzie otwarty dla zwiedzających w tym dniu w godzinach 17-22. Tegoroczna akcja odbywa się w 95. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

autor: ŚUW, UM Piekary Śląskie
Plakaty promujące wydarzenia organizowane 24 czerwca br.
autor: ŚUW, UM Piekary Śląskie
Plakaty promujące wydarzenia organizowane 24 czerwca br.
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
autor: A. Hanusiak
wszystkie wiadomości
drukuj Powiadom znajomego
Redagował: Alina Kucharzewska
początek strony wstecz

Godziny pracy

Urzędu w Katowicach

od poniedziałku do piątku
7:30 - 15:30
dodatkowo: wtorek
15:30 - 18:00
informacja u konsultantów BOK
tel: 32 20 77 562

Biura Obsługi Klienta i Kasy

poniedziałek, środa, czwartek, piątek
7:30 - 15:30
wtorek
7:30 - 18:00

UWAGA: 14 sierpnia br. Urząd będzie nieczynny - w zamian zapraszamy w sobotę, 9 września br., w godz. 7:30 - 15:30

Sprawdź szczegóły:

Biuro Obsługi Klienta

Biuro Obsługi Klienta

Zachęcamy do skorzystania z możliwości rezerwacji kolejki w Biurze Obsługi Klienta:

Rezerwacja Kolejki

Biuro Obsługi Klienta - kontakt

telefon
32 20 77 777
fax
32 20 77 792
e-mail
bok@katowice.uw.gov.pl
osobiście
osobiście – stanowiska nr 1 i 2

inicjatywa obywatel

Rządowy system informacji telefonicznej dla obywatela

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
telefon222 500 115
Śląski Urząd Wojewódzki
telefon222 500 111

Inicjatywa Obywatel

Śląski Urząd Wojewódzki
w Katowicach

ul. Jagiellońska 25
40-032 Katowice

Strony internetowe: IntraCOM.pl