Plakat zapraszający na Święto Plonów w Żywcu /mat. Starostwa Żywieckiego/
  • Data publikacji 11 września 2018

Zapraszamy na dożynki!

- To wspaniała okazja, by przede wszystkim podziękować rolnikom za ich trud, włożony w uprawę roli. Bez ich ciężkiej całodobowej pracy nie mielibyśmy chleba, który codziennie pojawia się na naszym stole. W tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania Niepodległości nie możemy także zapomnieć o tych, którzy walczyli o tę ziemię, która dziś nas karmi, walczyli o wolną Polskę, często poświęcając życiemówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który objął patronatem Święto Plonów w Żywcu. Wydarzenie, które odbędzie się już w najbliższą niedzielę 16 września w  Amfiteatrze pod Grojcem, rozpocznie się o godz. 11.00 uroczystą Mszą Św. Dziękczynną. Nie zabraknie tradycyjnego barwnego korowodu czy konkursu koron dożynkowych.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się także dalsza część Święta Plonów. Będzie można skosztować pysznych potraw przygotowanych przez niezawodne Koła Gospodyń Wiejskich podczas Przeglądu Potraw Regionalnych pn. „Próbowacka Jodła Beskidzkiego”.  W ramach Święto Miodu odbędzie się rozstrzygnięcie Konkursu na Pasiekę Roku 2018, pszczelarze zaprezentują także swoje słodkie i zdrowe wyroby. Będzie strawa dla ciała, ale także i dla ducha, bowiem każda z gmin biorących udział w imprezie przedstawi wybraną przez siebie tradycyjną regionalną czynność np. stare zapomniane już prace gospodarcze. Równocześnie na scenie odbywać się będą prezentacje artystyczne oraz występy zespołów, a także kiermasz sztuki ludowej czy inicjatywy lokalnych stowarzyszeń.

Wystąpią także: Miejska Orkiestra Dęta Miasta Żywca, Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska-Białej, Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Zespół Regionalny Haśnik z Żabnicy. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „BACIARY” z Podhala. Ponadto podczas Święta Plonów przewidziano wiele darmowych atrakcji dla publiczności przygotowanych przez firmę Tauron Polska Energia S.A. Organizatorami wydarzenia są starosta żywiecki oraz burmistrz Żywca.

Więcej informacji na facebooku ŚUW:  https://www.facebook.com/SlaskiUW/

 

Galeria zdjęć

Wróć