• Data publikacji 6 lipca 2018

Z wojewodą na koloniach

Jest wesoło i ciekawie, ale czy zawsze bezpiecznie? Mowa o koloniach i półkoloniach, które odbywają się w różnych ośrodkach na terenie naszego województwa. Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, podobnie jak w zeszłym roku, postanowił sprawdzić, w jakich warunkach przebywają młodzi mieszkańcy.  Dziś od rana wraz z wicekuratorem śląskim Jackiem Szczotką oraz dyrektorem bielskiej delegatury Tomaszem Kowalikiem wizytował ośrodek kolonijno-wczasowy „Beskidian” w Węgierskiej Górce. Wypoczywają tutaj dzieci z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kokociniec” Katowice. W trakcie roboczej wizyty została przeprowadzona merytoryczna kontrola wizytatorów Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty z Bielska-Białej. Ogólne warunki zakwaterowania, wyżywienia oraz plan zajęć uczniów zostały ocenione bardzo pozytywnie. 

Kolejnym punktem wizyty wicewojewody Jana Chrząszcza była kolonia w ośrodku wypoczynkowym CIS Szczyrk, gdzie czynności kontrolne przeprowadzili również pracownicy Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej. Tam także wszelkie warunki pobytu dzieci oceniono pozytywnie.- Bezpieczeństwo młodzieży przebywającej w ośrodkach kolonijnych na terenie subregionu południowego województwa jest bardzo ważne. Dlatego wspólnie z Kuratorium Oświaty odwiedziliśmy dzieci wypoczywające w Węgierskiej Górce i w Szczyrku. Przypomniały mi się lata młodzieńcze, kiedy jeździłem na różne kolonie. Dziś warunki dla dzieci i młodzieży są znakomite i nawet jeśli nie ma pogody, to nie mogą narzekać na nudę. Mam nadzieję, że ich wypoczynek będzie przebiegał w sposób radosny oraz przede wszystkim bezpieczny - mówił wicewojewda Chrząszcz, który na koniec odwiedził również Centralny OśrodekSportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.

Także inne służby wojewody śląskiego czuwają nad warunkami, w jakich przebywają dzieci podczas wakacji. Wraz z końcem roku szkolnego śląskie służby odpowiedzialne za kontrolę uczestników ruchu drogowego zainaugurowały – pod egidą Inspekcji Transportu Drogowego – akcję wzmożonych kontroli autobusów przewożących dzieci na letni wypoczynek. Śląski Kurator Oświaty przypomina z kolei, iż każda forma wypoczynku dzieci i młodzieży trwająca nieprzerwanie co najmniej 2 dni w czasie wakacji w kraju lub zagranicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, obozu stacjonarnego i wędrownego podlega zgłoszeniu do Kuratorium Oświaty. Każda zgłoszona i zatwierdzona przez kuratora forma wypoczynku jest umieszczona w elektronicznej bazie wypoczynku. Można to sprawdzić, korzystając ze strony internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej: https://wypoczynek.men.gov.pl/

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży czuwa wiele instytucji i służb, m.in.: Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, do których zawsze można zwrócić się z prośbą o pomoc w razie jakichkolwiek wątpliwości. 

Do Państwa dyspozycji jest również służba dyżurna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, która wspólnie z Kuratorium Oświaty w Katowicach oddaje do Państwa dyspozycji całodobową infolinię interwencyjną pod numerem 32 207 70 77 obsługującą zgłoszenia dotyczące organizacji wypoczynku.

Galeria zdjęć

Wróć