Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Konferencja prasowa dot. wprowadzenia stanu epidemii fot. Adam Guz/KPRM
  • Data publikacji 23 marca 2020

Wprowadzenie stanu epidemii w Polsce

Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w piątek został wprowadzony w Polsce stan epidemii.

- Robimy wszystko, żeby przygotować Polskę na te trudne nadchodzące tygodnie. Działamy profilaktycznie i z myślą o przyszłości – poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, podczas której został ogłoszony stan epidemii. Jak wyjaśnił Prezes Rady Ministrów, stan epidemii daje odpowiednim organom państwowym nowe uprawnienia, ale też nakłada na wszystkich również nowe obowiązki.

Szef rządu podkreślił, że kwarantanna narodowa nie będzie oznaczała złagodzenia reguł, a najbliższe tygodnie muszą być czasem zbiorowej dyscypliny. Poinformował również o wdrażaniu aplikacji, która ma za zadanie wsparcie w dochowaniu kwarantanny. Podwyższone zostały przy tym kary za złamanie kwarantanny. - Wprowadzamy podwyższone kary z 5000zł na 30000zł i mechanizmy sprawdzenia tego, czy dany człowiek przebywa dalej w domu pod adresem, który zadeklarował. To bardzo ważne, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał z kolei, że ustawa o chorobach zakaźnych pozwala m.in. ministrowi zdrowia wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób w zwalczaniu epidemii na terenie Polski, a na terenie województw takie upoważnienie mają wojewodowie.

Decyzją rządu zajęcia edukacyjne będą zawieszone do Świąt Wielkanocnych, a lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe. Jak poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, będzie wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca, aby nauczyciele mogli systematycznie przekazywać wiedzę i mogli wystawiać oceny. Co istotne, o 14 dni została przedłużona również wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców.

/z wykorzystaniem materiałów KPRM/

 

Wróć