• Data publikacji 9 września 2018

Wojewódzkie święto plonów

Rolnicy z regionu podziękowali za zakończone żniwa. W XIX Dożynkach Województwa Śląskiego, które odbyły się w tym roku w Wiśle, uczestniczyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Piotr Kołodziejczyk, a także parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych z regionu.

Rozpoczęcie głównej części wojewódzkiego święta plonów zasygnalizował dźwięk trombity i góralski śpiew, a gości i mieszkańców zgromadzonych licznie w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny powitali gospodarze wydarzenia – starosta cieszyński Janusz Król i burmistrz miasta Wisła Tomasz Bujok. Następnie biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Adrian Korczago wraz z biskupem diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego Romanem Pindelą odmówili modlitwę ekumeniczną i pobłogosławili dożynkowe chleby. Podczas uroczystości odczytany został list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął wydarzenie Patronatem Narodowym. Słowo do uczestników wojewódzkich dożynek skierował także premier Mateusz Morawiecki. – Wieś to nasza duma i chciałbym, abyśmy tak właśnie o niej myśleli (…) Drodzy Rolnicy, dzisiejsze święto plonów łączy mieszkańców miast i wsi. To symboliczna forma podziękowania za Waszą ciężką pracę i bezpieczeństwo żywnościowe, które, na co dzień zapewniacie wszystkim Polakom. Wszystkim Państwu dziękuję za codzienny trud i miłość do polskiej ziemi – pisał w liście, odczytanym podczas uroczystości przez wojewodę Jarosława Wieczorka, Prezes Rady Ministrów. Wojewoda wraz z wicewojewodami wręczył też odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przyznane zostały również wyróżnienia „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”.

Oficjalną część uroczystości zakończył tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu tegorocznych gazdów święta plonów Barbary i Jana Kędziorów oraz Zespołu Regionalnego „Wisła”. Ogłoszono też wyniki konkursu na najlepsze wieńce dożynkowe, które zaprezentowano w Amfiteatrze.

***

W sobotę wojewoda Jarosław Wieczorek uczestniczył z kolei w Dożynkach Gminnych w Sośnicowicach, podczas których podziękował rolnikom za ich pracę i wysiłek. – W tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania niepodległości nie możemy zapomnieć o tych, którzy walczyli o tę ziemię, która dziś nas karmi, walczyli o wolną Polskę, często poświęcając życie. Nie sposób też nie podziękować Wam, drodzy rolnicy, za chleb, który jest podstawą naszych posiłków – podkreślił wojewoda.

Galeria zdjęć

Wróć