• Data publikacji 9 lipca 2018

Wojewoda z pomocą ratownikom

W wyniku konkursu pn. „Zapewnienie warunków do organizowania pomocy oraz udzielanie tej pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarach wodnych w województwie śląskim”   ogłaszanego co roku, dotacje otrzymały Śląskie oraz Beskidzkie Wodne Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe.  

- Obie jednostki w okresie wakacyjnym, od lipca do września, są non stop w pogotowiu i mają pełne ręce roboty udzielając pomocy korzystającym w akwenów wodnych. Bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze, dlatego corocznie staramy się wspomóc ratowników w ich pracy. W tym roku te środki są nawet większe – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W konkursie wystartowały dwa podmioty i pieniądze zostały podzielone między WOPR: Śląski otrzymał 20 tys. zł, zaś Beskidzki 50 tys. zł. Na co pójdą otrzymane środki? Przede wszystkim na utrzymanie gotowości ratowniczej oraz operacyjnej sprzętu ratowniczego wodnego i lądowego, zakup sprzętu i ekwipunku ratowniczego, czy prowadzenie działań ratowniczych.

- Co sezon niezbędne są naprawy łodzi i ich silników, jak też skuterów wodnych. Poza tym zakupiliśmy pas ratowniczy, tzw. węgorz i defibrylator z akcesoriami. Z otrzymanej dotacji opłacamy również ratowników, czy kupujemy paliwo do obsługi łodzi i wozów – wyjaśnia prezes Beskidzkiego WOPR Eryk Gazda, który od początku wakacji zabezpiecza jeziora: Międzybrodzkie i  Żywieckie. Dzięki środkom od wojewody w tym roku nad wypoczywającymi nad tymi akwenami mieszkańcami czuwa ok. 30 ratowników – więcej, niż w latach poprzednich. – Od początku sezonu na szczęście jeszcze nikt nie utonął, chociaż było już kilkadziesiąt interwencji. Najczęściej ktoś za daleko wypłynął na jezioro albo popłynął pontonem, który się do tego nie nadaje. Było też kilka wywrotek łódek – wylicza prezes Beskidzkiego WOPR. Prawdziwą zmorą są jednak incydenty spowodowane po zażyciu alkoholu. – Musimy być non stop czujni – podsumowuje ratownik.    

Galeria zdjęć

Wróć