• Data publikacji 15 maja 2018

Strażacy uczcili swoje święto

W Komendzie Wojewódzkiej PSP w Katowicach odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Oprócz strażaków z województwa śląskiego w uroczystości wzięli udział również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicewojewoda Mariusz Trepka, a także liczne grono parlamentarzystów oraz przedstawiciele Policji i innych państwowych służb mundurowych.

Uczestników powitał śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Jacek Kleszczewski. Na początku uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć górników zmarłych w wyniku katastrofy, która miała miejsce 5 maja w kopalni Zofiówka. Następnie podniesiono flagę na maszt, a wojewoda Jarosław Wieczorek wręczył najbardziej zasłużonym funkcjonariuszom odznaczenia państwowe. W ramach obchodów swojego święta strażacy zostali również uhonorowani odznaczeniami resortowymi i dyplomami. Wręczono także akty nadania wyższego stopnia służbowego.

Za to wam bardzo dziękuję – za tą każdą chwilę poświęconą dla ratowania życia i mienia (…) Chciałem również podziękować za dobry rok w straży. Gratulacje dla pana komendanta – wyniki śląskiej straży pożarnej naprawdę są imponujące. Ale to nie wskaźniki świadczą o tym, czy dobrze wykonujecie swoją służbę, ale opinia i słowa Polaków – mieszkańców tego regionu. W zasadzie gdzie nie jestem, z kim się nie spotykam, słyszę same pochlebne twierdzenia, że zawsze jesteście gotowi nieść pomoc – podziękował strażakom wojewoda Jarosław Wieczorek, który złożył też funkcjonariuszom życzenia na następny rok służby.

Podczas uroczystości odczytany został również list, który skierował do strażaków z województwa śląskiego minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, a w imieniu parlamentarzystów głos zabrała poseł na Sejm RP Ewa Malik.


Dzień Strażaka przypada 4 maja, czyli w dniu wspomnienia patrona strażaków św. Floriana. Obchodzony jest on w Polsce jako święto zawodowe od 2003 r. Świętują wtedy zarówno funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jak i strażacy – ochotnicy.  

 

Galeria zdjęć

Wróć