• Data publikacji 13 września 2017

Ruszyła 12. pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Spod pomnika Poległych Górników KWK „Wujek” ruszył dzisiaj „Bieg Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego”. W pielgrzymce pobiegł również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

4 km 320 m – to dystans pomiędzy pomnikiem Poległych Górników KWK „Wujek”, a pomnikiem Powstańców Śląskich, który przebiegł dzisiaj wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, aby upamiętnić tych, którzy walczyli o suwerenność i niepodległość Polski, a w szczególności bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. - Mam przyjemność drugi raz z rzędu pobiec, aby oddać hołd i pamięć tym ludziom, którzy walczyli o wolność, demokrację, o to, by nam żyło się lepiej. A biegniemy dla tego, który był mentorem wielu, dla człowieka, który prowadził polską Solidarność – mowa o bł. Jerzym Popiełuszce. Nie możemy zapominać o jego heroicznej postawie i tego, co zrobił dla „Solidarności” – podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek.

Przed startem uczestnicy biegu złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych 16 grudnia 1981 r. górników z kopalni „Wujek”. Zmówiono też modlitwę w intencji męczenników stanu wojennego i wspominano bł. ks. Popiełuszkę. Sygnał do startu dali biegaczom przedstawiciele władz samorządowych z województwa śląskiego, w tym prezydent Katowic Marcin Krupa. W pierwszym etapie pielgrzymki obok wojewody pobiegli m.in. górnicy z KWK „Wujek” i KWK „Knurów-Szczygłowice”, przedstawiciele katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Dziewięciu z Wujka. Spod pomnika Powstańców Śląskich wyruszyła natomiast sztafeta biegowa, której uczestnicy będą biec aż do Warszawy. Do celu, którym jest grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, mają dotrzeć jutro, czyli w 70. rocznicę jego urodzin.

Odbywający się już po raz 12 „Bieg Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego” ma na celu uczczenie pamięci kapelana warszawskiej „Solidarności” i innych męczenników stanu wojennego. Organizatorami wydarzenia są: Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK „Wujek” Poległych 16 Grudnia 1981 Roku, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie „Moja Gmina Nasz Powiat” z Knurowa. Patronat nad pielgrzymką objął m.in. wojewoda śląski.

Galeria zdjęć

Wróć