Zdjęcie z briefingu prasowego ws. budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie /fot. A. Karendał/
  • Data publikacji 29 października 2018

Pomnik Korfantego stanie w samym sercu Warszawy!

Projekt pomnika Korfantego w Warszawie, mat. IPNBudowę pomnika Wielkiego Syna Śląskiej Ziemi w stolicy sfinansuje Instytut Pamięci Narodowej. O szczegółach inwestycji mówił w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, szef IPN dr Jarosław Szarek oraz dyrektor katowickiego oddziału Instytutu dr Andrzej Sznajder.

Od wielu, wielu lat trwały starania, aby w sposób godny, właściwy upamiętnić Wielkiego Polaka, człowieka, który oddał bardzo wiele dla tego, aby Rzeczpospolita Polska była demokratycznym i silnym państwem (...) My, Ślązacy, wiemy, za co mu dziękować (…) Brakowało tego symbolu, że jego postawa, jego zachowanie, jego życie zostanie docenione również z perspektywy stolicy Rzeczypospolitej Polskiej. I o to zabiegi trwały bardzo długo, ale tu nie chodzi o to, abyśmy sobie godność, szacunek i pamięć dla tego wybitnego Polaka kupili, tylko żeby ta godność i pamięć była uszanowana przez ludzi właśnie ze stolicy państwa – mówił wojewoda Jarosław Wieczorek podczas briefingu prasowego w Sali Marmurowej, która nabrała dzisiaj tym bardziej szczególnego charakteru, że z jej okien widać znajdujący się na placu Sejmu Śląskiego pomnik Korfantego.

O szczegółach inwestycji, której realizacji podjął się IPN, będący instytucją powołaną do upamiętniania historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci w dziejach walk i męczeństwa Narodu Polskiego, opowiedział prezes Instytutu dr Jarosław Szarek. – To, że w tym miejscu ogłaszamy tą decyzję jest bardzo symboliczne. On tutaj patrzy na nas – Wojciech Korfanty – syn tej ziemi, ale polityk służący nie tylko Śląsku, ale całej Polsce (…) Wszyscy tutaj wiemy, że należy mu się to uhonorowanie w Warszawie, w stolicy Polski, w miejscu szczególnym – w Alei Ojców Niepodległości – mówił szef IPN.

Pomnik ma stanąć w samym centrum stolicy, czyli w Alejach Ujazdowskich. A jak będzie on wyglądał? Zgodnie ze zwycięskim projektem Karola Badyny z krakowskiej pracowni rzeźby „Forma” pomnik będzie przedstawiał postać śląskiego polityka opartego o mównicę. Ma ona być symbolem słynnego przemówienia Wojciecha Korfantego w Reichstagu, które miało miejsce sto lat temu – 25 października 1918 r. Podczas swojej mowy Korfanty upomniał się o to, że Górny Śląsk powinien należeć do Polski. – Ta droga trwała jeszcze kilka lat, ale nie zakończyłaby się z takim powodzeniem gdyby nie praca, gdyby nie działalność Wojciecha Korfantego – podkreślił Prezes IPN.

Podczas dzisiejszego spotkania kierownictwo Instytutu podkreśliło, że celem upamiętnienia jednego z sześciu Ojców Niepodległości jeszcze w tym roku ukaże się wydany przez IPN album o Wojciechu Korfantym, mający być „małym pomnikiem” na cześć tego Wielkiego Polaka. Budowa pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie ma natomiast zostać ukończona w przyszłym roku.  Będzie to czas symboliczny, bowiem Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Warto podkreślić, że z tej okazji katowicki oddział IPN przygotowuje szereg inicjatyw mających na celu upamiętnienie ważnych postaci w historii Górnego Śląska. – Chcemy opowiedzieć Polsce o Śląsku, o tym, jak jego cześć wracała w granice RP – podkreślił podczas dzisiejszego briefingu dr Andrzej Sznajder.  

Galeria zdjęć

Wróć