Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 27 lutego 2018

Polska to jest wielka rzecz!

„Polska to jest wielka rzecz!” – ten cytat z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego stał się hasłem przewodnim cyklu przedsięwzięć organizowanych w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzeniem, którym w województwie śląskim zainaugurowano dzisiaj ten cykl była konferencja pn. „Stała się niepodległa”. W spotkaniu zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach wziął udział wicewojewoda śląski Mariusz Trepka.

Chciałbym, aby obchody, które dzisiaj zostały zainaugurowane w województwie śląskim były obchodzone godnie i radośnie, bo to się należy naszym poprzednikom, naszym poprzednikom wojennym, którzy walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale się tego nie doczekali – mówił wicewojewoda.

–  Rok 2018 to rok narodowego świętowania niezwykłego jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Polska wolna, niepodległa i suwerenna, to wielkie dziedzictwo narodowe, złożone w nasze ręce przez poprzednie pokolenia, to heroiczna historia zrywów powstańczych, walk z najeźdźcą, z totalitaryzmem, walk o wyzwolenie, wysiłek poprzednich pokoleń okupiony daniną najwyższą. Aby obchody tego niezwykłego i doniosłego wydarzenia dla wszystkich Polaków, zapadły nam głęboko w pamięć, aby powróciły radość, euforia i nadzieja, jakie towarzyszyły naszym przodkom w listopadzie 1918 roku, aby te przeżycia i uczucia były na powrót udziałem nas wszystkich, powinniśmy uczynić z zaplanowanych a potem zrealizowanych uroczystości, działań, inicjatyw i różnorodnych form wspólnej aktywności, radosne i głębokie przeżycie pokoleniowe – podkreśliła kurator oświaty Urszula Bauer.

Prelegenci przybliżyli uczestnikom konferencji sytuację polityczną Europy na przełomie XIX i XX wieku, przyczyny wybuchu I wojny światowej i otwierające się w 1916 roku dla społeczeństwa polskiego nadzieje związane z utworzeniem państwa polskiego. Zebrani dowiedzieli się także jak rok 1918 zaznaczył się w literaturze i kulturze. Na spotkaniu podkreślano znaczenie wolności, suwerenności państwowej oraz symboli narodowych. Uroczystość uświetnił koncert muzyki Fryderyka Chopina wykonany przez uczniów z ZPSM im. W. Kilara w Katowicach.

 

Galeria zdjęć

Wróć