Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Złożenie kwiatów przez wicewojewodę śląskiego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów /fot. B. Półrolnik/
  • Data publikacji 24 marca 2020

Pamiętamy o Polakach, którzy ratowali Żydów

24 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Z tej okazji wicewojewoda śląski Robert Magdziarz wraz z wójtem gminy Mykanów Dariuszem Pomadą złożył kwiaty na mogile małżeństwa Franciszki i Józefa Sowy oraz siedmiu innych osób, w tym pięciu obywateli Polski narodowości żydowskiej, którzy zostali rozstrzelani przez niemieckie wojsko 1 kwietnia 1943 roku. Znajdująca się w Wierzchowisku w gminie Mykanów mogiła jest jedyną na terenie województwa śląskiego, gdzie razem pochowano w tym samym czasie i miejscu Żydów oraz ukrywających ich Polaków.

24 marca 1944 roku bohaterska rodzina Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywani przez nich Żydzi z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów zostali zamordowani przez Niemców. Przypadający w rocznicę tych tragicznych wydarzeń Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony świętem jako wyraz czci dla wszystkich Polaków, którzy okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom mordowanym przez niemieckich oprawców.

 

Galeria zdjęć

Wróć